RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy udzielą Ukrainie pożyczki. Premier Szmyhal przedstawił cel

Ukraiński premier Denys Szmyhal (fot. PAP/Andrzej Lange)
Ukraiński premier Denys Szmyhal (fot. PAP/Andrzej Lange)

Niemcy udzielą Ukrainie pożyczki w wysokości 150 mln euro – poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal. Dodał, że stosowna uchwała w sprawie pozyskania tych środków została podjęta na posiedzeniu rządu w Kijowie.

Zełenski-Macron. Tematem rozmowy dostawy broni i paliw oraz eksport produktów rolnych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek na Twitterze, że „odbył długą i ważną” rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Ukraina otrzyma dodatkowe 150 mln euro wsparcia finansowego z Niemiec, co zwiększa łączną kwotę takiego wsparcia z Niemiec do 300 mln euro. Te środki zostaną natychmiast wykorzystane na wsparcie naszych obywateli i odbudowę infrastruktury krytycznej – powiedział Szmyhal, cytowany przez agencję Ukrinform.

Zaznaczył, że pożyczka udzielona będzie na okres 15 lat, z zastrzeżeniem odroczenia pierwszej spłaty o 5 lat od dnia zawarcia umowy.

Według Szmyhala wsparcie finansowe międzynarodowych partnerów Ukrainy przekroczyło już od 24 lutego 5 mld dolarów. Premier zwrócił również uwagę, że w ostatnich tygodniach rząd w Kijowie zgodził się na zaciągnięcie pożyczki od rządu Japonii w wysokości 100 mln dolarów oraz wsparcie finansowe Banku Światowego w wysokości 1,5 mld dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej