RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kosiniak-Kamysz ma plan na start w wyborach. Odniósł się do apelu Tuska

Władysław Kosiniak-Kamysz ma inny plan na start w wyborach niż Donald Tusk (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Władysław Kosiniak-Kamysz ma inny plan na start w wyborach niż Donald Tusk (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Opozycja może pokonać PiS, tworząc dwa oddzielne bloki koalicyjne – stwierdził we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do ponowionego przez Donalda Tuska apelu o wspólny start opozycji w wyborach parlamentarnych. Szef PSL uważa, że do wyborów dojdzie w konstytucyjnym terminie.

Spada pozycja Tuska. Trzaskowski zabrał głos ws. konkurencyjnej imprezy szefa

Politycy PO coraz częściej przyznają dziennikarzom, że między ich liderami iskrzy. W rozmowach z różnymi redakcjami zdradzają, że konflikt się...

zobacz więcej

Szef PO Donald Tusk w poniedziałek po raz kolejny zaapelował do innych formacji opozycyjnych o wspólny start w wyborach parlamentarnych. Przywoływał opublikowany w zeszłym tygodniu sondażu Ipsos dla portalu oko.press, z którego wynika, że gdyby pięć opozycyjnych partii (KO, Polska2050, Lewica, PSL i Porozumienie Jarosława Gowina) utworzyło jedną listę, to taka koalicja zdobyłaby 50 proc. głosów; PiS przy takim wariancie mógłby liczyć natomiast na 30 proc. poparcia.

Kosiniak-Kamysz ocenił w TVN24, że sondaż Ipsos nie oddaje odpowiednio nastrojów społeczeństwa. – Wynik tego badania pokazuje frekwencję 90 proc., ona jest niemożliwa – dodał szef PSL. Według niego, wspólny start opozycji „nie da jej zwycięstwa” i jeśli opozycja chce wygrać wybory, musi startować w ramach dwóch oddzielnych bloków koalicyjnych.

Kosiniak-Kamysz: Powinny powstać dwie listy opozycji


Szef PSL od dawna prezentuje pogląd, że optymalnym rozwiązaniem jest stworzenie dwóch list wyborczych – centrolewicowej i centroprawicowej. Pytany we wtorek o możliwość stworzenia koalicji, powiedział że PSL-owi „bliżej jest” do lidera Polski2050 Szymona Hołowni. Możliwość przyspieszonych wyborów wydaje się liderowi PSL mało prawdopodobna. – Twierdzę, że do wyborów dojdzie w terminie konstytucyjnym – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Donald Tusk odnosząc się do sondażu Ipsos, powiedział w krótkim nagraniu opublikowanym w poniedziałek na Twitterze, że „PiS nie jest silniejszy od opozycji, PiS jest silny podziałami na opozycji”.

– Zjednoczeni na pewno wygramy. Chyba więcej dowodów już nie trzeba. Wzywam wszystkich najserdeczniej i z wielkim przekonaniem tak, jak tylko potrafię: poważnie potraktujmy też to wskazanie, nie tylko moje apele: idźmy do wyborów razem – zaapelował szef Platformy. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej