RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tajemnicze zaginięcie 17-latka. Policja poszukuje ciała w korycie Warty

Policja poszukuje ciała nastolatka (fot. arch. PAP/Tomasz Waszczuk)
Policja poszukuje ciała nastolatka (fot. arch. PAP/Tomasz Waszczuk)

W korycie Warty w Pyzdrach w Wielkopolsce trwają poszukiwania ciała zaginionego 6 lat temu Fabiana Zydora ze wsi Tarnowa. Według śledczych chłopak został zamordowany. Wskazywano nawet na zmowę milczenia we wsi. Nie udało się go odnaleźć, chociaż policja wyznaczyła nagrodę za udzielenie informacji. O sprawie przypomniano w marcu w „Magazynie Kryminalnym 997” na antenie TVP1.

„Alarm!”. 17-latek zniknął bez wieści. Wokół sprawy zapadła zmowa milczenia

Fabian Zydor z Tarnowej pod Wrześnią miał 17 lat, gdy przepadł bez wieści. Wracał do domu ze spotkania z kolegami. Nigdy jednak do niego nie...

zobacz więcej

Do zaginięcia 17-letniego wówczas Fabiana doszło 30 października 2016 roku. Wybrał się on tego dnia na imprezę, gdzie doszło do kłótni i pogróżek. Chłopak opuścił prywatkę u kolegów, ale nigdy nie wrócił do domu. Trop urwał się w pobliżu remizy OSP w Tarnowej, a ostatnie logowanie jego komórki zarejestrowano 15 km od tej wsi.

– Tego dnia wieczorem poszedł na spotkanie towarzyskie z kolegami do jednego z domów w rodzinnej miejscowości. Po wyjściu ze spotkania nie dotarł już do swojego domu oddalonego o kilkaset metrów. Wszelki ślad po nim zaginął – relacjonował w 2021 roku rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

Policja podejrzewa, że Fabian został zamordowany, a jego ciało ukryto. Sprawy jednak nigdy nie wyjaśniono. Policja mówiła nawet o zmowie milczenia we wsi; w celu uzyskania jakichkolwiek informacji wyznaczono nagrodę 10 tys. zł.

Poszukiwania ciała Fabiana


Teraz policja poszukuje ciała nastolatka w korycie Warty w Pyzdrach. Działania mają potrwać do czwartku. Do poszukiwań służby wykorzystują 30-tonowa koparkę z 18-metrowym ramieniem. Odbywają się one pod nadzorem spółki Wody Polskie. W operację włączono też strażaków z OSP Mosina i przewodnika z psem.

Zobacz także: Tajemnica zaginięcia Fabiana spod Wrześni


– Przy udziale ciężkiego sprzętu sprawdzamy dno jednego z zakoli rzeki – powiedział Radiu Poznań Adam Wojciński z policji we Wrześni. Jak wyjaśniał, funkcjonariusze mieli wskazania, że w miejscu trwających poszukiwań w Pyzdrach mogło być wrzucone ciało 17-latka. – Ramię koparki zagłębia się w wodę na kilka metrów. To jest głębokie kopanie – dodał Wojciński. Wskazał, że „nurt nanosi w to miejsce kolejne złogi piasku i mułu. Dlatego jest tak dużo do wykopania”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej