RAPORT

Wojna na Ukrainie

Goldman Sachs podnosi prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 roku

PKB Polski w 2022 r. wzrośnie o 6,1 proc. r/r - szacuje Goldman Sachs (fot. Avishek Das/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
PKB Polski w 2022 r. wzrośnie o 6,1 proc. r/r - szacuje Goldman Sachs (fot. Avishek Das/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

PKB Polski w 2022 r. wzrośnie o 6,1 proc. r/r – szacują we wtorek eksperci Goldman Sachs. Dane za kolejne miesiące powinny w większym stopniu odzwierciedlać gospodarcze skutki wojny, trwającej w Ukrainie – dodano.

Gdzie największy wzrost PKB po pandemii? Polska liderem UE

Polska jest liderem postpandemicznego wzrostu w Unii Europejskiej – podali ekonomiści PKO BP w mediach społecznościowych. Z zamieszczonego tam...

zobacz więcej

W związku z lepszymi od oczekiwań danymi na temat wzrostu gospodarczego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej za pierwszy kwartał 2022 r., ekonomiści Goldman Sachs zdecydowali się zrewidować w górę własne prognozy na ten rok.

Jak podano, obecnie eksperci GS spodziewają się, że w 2022 r. PKB Polski wzrośnie o 6,1 proc. r/r, Rumunii o 7,3 proc. r/r, Czech o 2,9 proc. r/r oraz Węgier o 5,3 proc. r/r.

Jednocześnie analitycy GS zaznaczają, że w kolejnych kwartałach perspektywy dla regionu są mniej optymistyczne, ponieważ dane za kolejne miesiące powinny w większym stopniu odzwierciedlać gospodarcze skutki trwającej wojny w Ukrainie.

„Spodziewamy się bardziej znaczących skutków wojny, ponieważ gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej są stosunkowo narażone na szok wojny rosyjsko-ukraińskiej” – przekazali analitycy GS.

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorkowym szacunku flash, że Produkt Krajowy Brutto Polski w I kwartale 2022 r. wzrósł o 8,5 proc. r/r wobec wzrostu o 7,6 proc. r/r w IV kw. 2021 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w I kw. o 2,4 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej