RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier: Działania Rosji nie pokrzyżują Polakom planów na przyszłość

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Marcin Obara)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Marcin Obara)

Nie dopuścimy do tego, by skutki działań Putina i Rosji pokrzyżowały Polakom plany na przyszłość – stwierdził premier Mateusz Morawiecki mówiąc o działaniach rządu w sprawie wsparcia rodzin z kredytami hipotecznymi.

Premier o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu: To bezpośredni atak na Polskę

Wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu to bezpośredni atak na Polskę, która wczoraj pokazała, czym jest realne uderzenie w rosyjskich oligarchów; to...

zobacz więcej

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób posiadających kredyty hipoteczne.

W nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych Morawiecki podkreślił, że „bezpieczeństwo finansowe Polaków to absolutny priorytet rządów Prawa i Sprawiedliwości”.

– Wiemy, że czasy są trudne. Najpierw pandemia, a teraz „putinflacja” – to wszystko zagraża stabilności finansowej polskich rodzin – mówi szef rządu. – W takim momencie rząd musi ruszyć ze wsparciem. Skutki „putinflacji” szczególnie odczuwają rodziny z kredytem hipotecznym. Ten kredyt miał być szansą na dom, a stał się dla wielu obciążeniem ponad siły – dodał.

– Nie dopuścimy, żeby skutki działań Putina i Rosji pokrzyżowały Polakom plany na przyszłość i zrujnowały ich marzenia – podkreślił.

Zobacz także: Morawiecki: Przestaliśmy w jakikolwiek sposób zależeć od Rosji


Morawiecki przypomniał, że trzy tygodnie temu zapowiedział pakiet wsparcia dla kredytobiorców. – Dziś przekuwamy te słowa w czyny – zadeklarował.

– Rząd przyjął rozwiązania, które dadzą ulgę tysiącom polskich rodzin – przekonywał premier.

Premier Morawiecki dla włoskich mediów: Z tyranami się nie handluje

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polacy otworzyli swoje serca dla osób, które uciekają z objętej wojna Ukrainy. W wywiadzie udzielonym...

zobacz więcej

– Po pierwsze: każdy będzie mógł skorzystać z ośmiu miesięcy wakacji kredytowych, bez dodatkowych warunków i opłat. Po drugie: rodziny w najtrudniejszej sytuacji materialnej otrzymają wsparcie w spłacie kredytu nawet do 2 tysięcy złotych miesięcznie na prostych zasadach, bez zbędnych formalności – zapewniał Morawiecki.

– Po trzecie: zobowiązujemy banki do tego, by wzięły większą odpowiedzialność za wsparcie kredytobiorców. Jedziemy przecież na tym samym wózku i musimy się wspierać. Czas, żeby wszyscy to zrozumieli. Nie da się nikogo zmusić do solidarności, ale instytucje zaufania publicznego mają pewne zobowiązania wobec społeczeństwa – zaznaczył szef rządu.

Dodał, że „odpowiedzialne państwo musi wywiązywać się z roli gwaranta tych zobowiązań”, a wybierając PiS „Polacy wybrali konkretny model państwa, państwa, w którym rząd, Sejm i administracja służą obywatelom, reagują na ich potrzeby i bronią ich interesów”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Tym różnimy się od naszych poprzedników. W centrum naszego zainteresowania zawsze będą Polacy. My wiemy, że pracujemy dla państwa, a nie dla grup interesów i ich lobbystów. Nie omijamy trudnych tematów i problemów, tylko stawiamy im czoła i dotrzymujemy słowa – przekonywał szef rządu.

Morawiecki: Putina trzeba powstrzymać, póki nie jest za późno

Historia uczy, że prezydenta Rosji Władimira Putina trzeba powstrzymać, póki nie jest za późno – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w...

zobacz więcej

Jak poinformował we wtorek resort finansów, wśród proponowanych w projekcie ustawy rozwiązań jest możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na osiem miesięcy; kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku.

Wakacje kredytowe mają dotyczyć zarówno części kapitałowej jak i odsetkowej raty. Termin na spłatę ma zostać przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych. Dzięki temu np. kredytobiorca, którego miesięczna rata wynosi 2400 zł, zmniejszy swoje obciążenie o 19 tys. 200 zł.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W projekcie są także przepisy dotyczące zastąpienia obecnie używanego przez banki wskaźnika WIBOR innym wskaźnikiem, a także rozwiązania, których celem jest zwiększenie wartości środków wpłacanych przez banki do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - budżet FWK ma się zwiększyć do ponad 2 mld zł w 2022 r. i ma móc zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej