RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jest rekomendacja senackiej komisji ws. immunitetu Grodzkiego [WIDEO]

Senacka komisja regulaminowa zarekomendowała we wtorek odrzucenie wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu. Za negatywną opinią wobec wniosku opowiedziało się 7 senatorów, 5 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość w senackiej komisji regulaminowej mają senatorowie opozycyjni.

Jest przełom w sprawie Grodzkiego. Senat zajmie się wnioskiem prokuratury

Prokuratura od ponad roku chce postwić zarzuty marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu, ale polityka PO chroni immunitet. Po kilkunastu miesiącach...

zobacz więcej

Senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zajęła się we wtorek wnioskiem o uchyleniem immunitetu marszałka Grodzkiego. Jego szczegóły przybliżył senatorom szef Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, prok. Artur Maludy.

Prokurator: 20 świadków mówiło o wręczeniu pieniędzy Grodzkiemu


Prokurator mówił, że śledztwo w sprawie marszałka Grodzkiego szczecińska prokuratura rozpoczęła 4 grudnia 2019 roku na podstawie materiału zgromadzonego przez funkcjonariuszy CBA, w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami, że Tomaszowi Grodzkiemu wręczano korzyści majątkowe w czasie kiedy pełnił funkcję dyrektora specjalistycznego szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie (szpital Szczecin-Zdunowo) oraz ordynatora jednego z tamtejszych oddziałów.

Według prok. Maludy w śledztwie przesłuchano, nie setki osób, a 49 - byłych pacjentów Grodzkiego i ich rodzin.

– 20 z tych osób, przesłuchanych w charakterze świadka (...) zeznało, że albo sami, albo ich krewni, wręczyli Tomaszowi Grodzkiemu korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w związku z prowadzonym lub planowanym leczeniem w szpitalu Szczecin-Zdunowo – powiedział prokurator. Zaznaczył, że osoby te zeznawały pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Maludy dodał, że z zeznań tych 20 świadków wynika, że Grodzki „miał przyjąć kwotę nie mniejszą niż 24 tysiące 150 złotych w związku z leczeniem 13 pacjentów” i miało to nastąpić w okresie od 1996 r. do 2012 r.

– W większości przypadków pieniądze te były wręczane Tomaszowi Grodzkiemu na terenie szpitala; w dwóch przypadkach pieniądze zostały wręczone w prywatnym gabinecie lekarskim, niemniej jednak ich przekazanie było związane z leczeniem, jakiemu miały być poddany taki pacjent w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej" - powiedział prok. Maludy.

Zastrzegł przy tym, że część czynów, które miał popełnić obecny marszałek Senatu (w okresie od 1996 r. do 4 grudnia 2004 r.), uległo przedawnieniu, więc nie zostały objęte wnioskiem prokuratury.

Prokurator podkreślił, że „zdecydowana większość” z 20 świadków zgłosiła się do organów ścigania z własnej inicjatywy, motywowana doniesieniami medialnymi na temat Grodzkiego; niektórzy mieli być także oburzeni publicznymi zapewnieniami marszałka Senatu, iż nigdy nie przyjmował on łapówek od pacjentów. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Prezes PiS o Grodzkim: Może być obciążeniem dla PO

Wniosek o dymisję marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego to moralne zobowiązanie. Jego wypowiedź na temat Polski była haniebna – ocenił prezes PiS i...

zobacz więcej

„Afera kopertowa” w szpitalu Grodzkiego


W piątek Prokuratura Regionalna w Szczecinie postawiła zarzuty byłemu ordynatorowi szpitala w Szczecinie-Zdunowie.

– Krzysztof K. kwalifikował w prywatnym gabinecie pacjentów do zabiegów, informując ich, że czas oczekiwania na taki zabieg wynosi około dwóch lat, jednak można wykonać go znacznie wcześniej, jeżeli się wpłaci odpowiednią kwotę, to jest 10 tysięcy złotych na rzecz Fundacji Pomocy Transplantologii – mówiła Anna Gawłowska-Rynkiewicz z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, cytowana przez TVP3 Szczecin.

Jak przekonuje prokuratura, bazując na zeznaniach 250 świadków, część pieniędzy zamiast do fundacji miała trafiać do kieszeni lekarza.

– To jest kolejna osoba z tego szpitala. Już wcześniej słyszeliśmy o ordynatorze oddziału ortopedii Romanie K. Ten szpital, jeżeli chodzi o korupcję, miał z tym duży problem – ocenił Tomasz Duklanowski, red. naczelny Radia Szczecin, również cytowany przez TVP3 Szczecin.

Wiceszef PO zabrał głos ws. immunitetu Grodzkiego. Co dalej z marszałkiem?

Od miesięcy Senat robi wszystko, by Tomasz Grodzki uniknął konfrontacji z wymiarem sprawiedliwości. W wywiadzie dla RMF FM Tomasz Siemoniak...

zobacz więcej

Śledczy wskazywali, że to pokłosie „afery kopertowej”, „której twarzą zdaniem prokuratury ma być profesor Tomasz Grodzki. Materiał dowodowy, który zebrano, pozwolił na wyłączenie jej do osobnego postępowania” – komentowała TVP3 Szczecin.

O co oskarżony jest Tomasza Grodzki?


Przyznała to Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która poinformowała w komunikacie z 12 maja tego roku, że „materiały tej sprawy wyłączono ze śledztwa, w którym Prokuratura Regionalna w Szczecinie zamierza przedstawić zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich Tomaszowi Grodzkiemu w okresie, gdy był dyrektorem w Specjalistycznym Szpitalu im prof. Sokołowskiego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej” – napisano.

Anna Gawłowska-Rynkiewicz z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie przypominała, że „Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi postępowanie, w którym zamierza przedstawić zarzuty marszałkowi Grodzkiemu, skierowała w tym przedmiocie wniosek o uchylenie immunitetu w 2021 roku”.  

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
teraz odtwarzane
Senator Stanisław Karczewski o posiedzeniu komisji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej