RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosjanin chwali się ojcu: Ucięliśmy jeńcowi ucho, a mogliśmy zrobić „durszlak”

„Chcesz się stawiać, to mamy czołg” (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images, zdj. ilustr.)
„Chcesz się stawiać, to mamy czołg” (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images, zdj. ilustr.)

Najnowsze

Popularne

– Ucho jednemu odcięliśmy, bo nie chciał mówić. To jeszcze delikatnie, to normalnie – kuli w łeb mu nie wpakowaliśmy, BTR-em nie poćwiartowali – takimi słowami chwali się swojemu ojcu jeden z rosyjskich żołnierzy okupujących Ukrainę. Pytany o prowiant opowiada o kolegach, którzy „poszli na zwiad” i przynieśli jedzenie ukradzione mieszkańcom. – Nie będą się stawiać. Stawiasz się? Mamy czołg. Minus dom i mieszkaj na ulicy – mówi.

Rosyjski negocjator o żołnierzach pułku Azow: Nie zasługują, by żyć

Autobusy z ukraińskimi żołnierzami pod eskortą Rosjan wyjechały dziś z terenu kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu. Na terenie obiektu...

zobacz więcej

Na początku rozmowy, przechwyconej i opublikowanej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, żołnierz opowiada o tym, że jego oddział z trzech stron otoczył wieś i „nap***lał po wszystkim, po domach, po samochodach” z czołgów i BTR-ów (transporterów opancerzonych).

– Dwóch jeńców wzięliśmy, zabraliśmy im AK-47 i karabin SWD; jednemu ucho odcięliśmy – relacjonuje. Na pytanie: „dlaczego?” wyjaśnia, że jeniec „nie chciał mówić”.

To nie jedyna taka rozmowa przechwycona przez Ukraińców. Przeczytaj też: „Tacie też tak zrobimy”. Rosjanin opowiada matce wstrząsające szczegóły tortur

– To jeszcze delikatnie, to normalnie – kuli w łeb mu nie wpakowaliśmy, BTR-em nie poćwiartowali. Załadować do karabinu taśmę, setkę naboi siódemek, i odpalić w niego, zrobić po prostu durszlak. Do tego palec jeszcze odciąć – opowiada.

Na pytanie o prowiant syn odpowiada ojcu, że owszem, otrzymali - „jak wyjeżdżali z Rosji”. – Czasem coś się zeżre. Teraz chłopaki poszli na zwiad. Przynieśli kiełbasy, majonezu, słoniny... – opowiada żołnierz. Na uwagę, że pewnie koledzy „zaszli do sklepu” tłumaczy, że nie, że „przeszli się po ludziach”. – Niechby się taki stawiał, mamy broń. Mamy czołg. Stawiasz się: minus dom i mieszkaj, jak chcesz, na ulicy. – A tak można, tak? – pyta ojciec. – Tak trzeba – odpowiada syn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej