RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kultura na wyciągnięcie ręki. Nowy portal Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło nowy portal – kronika.gov.pl. – Jest to repozytorium, które umożliwia instytucjom oraz osobom prywatnym w sposób bezpieczny przechowywać zdigitalizowane zbiory – podkreślił minister Adam Andruszkiewicz.

Zrabowane okazy zoologiczne i książki wracają do Polski. Po ponad 80 latach

37 okazów przyrodniczych i 46 książek naukowych, zagrabionych w czasie II wojny światowej z Państwowego Muzeum Zoologicznego w Warszawie, powróciło...

zobacz więcej

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz powiedział podczas inauguracji portalu kronika.gov.pl, że w zbiorach znajdzie się w najbliższym czasie milion obiektów. – To jest niezwykle ważne, że Polacy jako społeczeństwo nowoczesne, mogą znaleźć w jednym miejscu dzieła sztuki, rękopisy czy fotografie udostępnione między innymi przez Bibliotekę Narodową, Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz Muzeum Narodowe w Krakowie – podkreślił minister.

Czym jest KRONIK@?


Pod akronimem KRONIK@ kryje się Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. To zbiór cyfrowych dzieł, które możemy nie tylko przeglądać, ale też wykorzystywać w swojej codziennej pracy. KRONIK@ to multiwyszukiwarka zasobów pozwalająca dodatkowo zabezpieczyć obiekty kultury i sztuki przed zniszczeniem.

Na platformie znajdziemy książki, czasopisma, fotografie, obiekty muzealne i archiwalne. Skorzystamy z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych, poznamy także książki mniej znanych autorów. Co więcej, sami możemy udostępnić tu swoje zbiory, a nawet stworzyć własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury.

Wirtualne muzeum


Zwiedzanie muzeów online stało się ostatnio bezpiecznym sposobem na kontakt z kulturą i sztuką. Wchodząc na portal kronika.gov.pl, możemy odwiedzić kilka muzeów na raz i w prosty sposób, szybko zebrać interesujące nas obrazy, grafiki czy dokumenty. Nie trzeba już wędrować między różnymi galeriami sztuki i muzeami. Wszystko, co nas interesuje znajdziemy teraz na jednej platformie - zupełnie bezpłatnie.

Andruszkiewicz dodał, że kronika.gov.pl jest projektem rozwojowym. – Liczymy na współpracę z jeszcze większą liczbą instytucji. Będziemy także zwiększać finansowanie tego projektu – zaznaczył sekretarz stanu w KPRM.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej