RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zełenski-Macron. Tematem rozmowy dostawy broni i paliw oraz eksport produktów rolnych

Wołodymyr Zełenski i Emmanuel Macron (fot.  Antoine Gyori/Corbis via Getty Images)
Wołodymyr Zełenski i Emmanuel Macron (fot. Antoine Gyori/Corbis via Getty Images)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek na Twitterze, że „odbył długą i ważną” rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w sprawie wojny, dostaw broni i paliw dla Kijowa oraz eksportu ukraińskich produktów rolnych.

Skandaliczne zachowanie Macrona. Naciskał Zełenskiego, by Putin zachował twarz?

Prezydent Francji Emmanuel Macron naciskał do oddania Rosji części terytoriów Ukrainy, by „umożliwić Putinowi wyjście z twarzą z patowej sytuacji”...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Prezydent Ukrainy napisał, że przekazał Macronowi informacje na temat przebiegu działań wojennych, operacji ratowania obrońców Azowstalu oraz szans na rozmowy pokojowe z Rosją.

Zełenski „poruszył również kwestię dostaw paliwa na Ukrainę”.

Przywódcy omawiali też francuskie „wsparcie obronne” dla Ukrainy, przygotowania do wprowadzenia przez Unię Europejską 6. pakietu sankcji na Moskwę i możliwe metody eksportowania ukraińskich produktów rolnych. „Przeprowadziliśmy też treściwą dyskusję na temat naszego wniosku o zyskania statusu kandydata do UE” – dodał Zełenski.

Zobacz także: Zełenski wytknął to Macronowi przed debatą


Putin pogratulował Macronowi. Wrócą do bliskich relacji?

Rosyjskie agencje informacyjne z Kremla przekazały, że lider Rosji Władimir Putin zwrócił się do Emmanuela Macrona. Pogratulował mu zwycięstwa w...

zobacz więcej

Macron powiedział Zełenskiemu, że Francja zintensyfikuje dostawy broni na Ukrainę „w nadchodzących dniach i tygodniach”. Potwierdził w ten sposób swoje zobowiązania ogłoszone pod koniec kwietnia.

„Szef państwa potwierdził, że dostawy broni z Francji będą kontynuowane i będą zwiększać intensywność w nadchodzących dniach i tygodniach, podobnie jak dostawy sprzętu humanitarnego” – poinformował Pałac Elizejski w komunikacie.

Według Paryża Macron zapewnił także Zełenskiego, że Francja jest gotowa odpowiedzieć na dodatkowe żądania pomocy ze strony Ukrainy.

W rozmowie z Zełenskim francuski prezydent powiedział również, że wniosek Ukrainy o przystąpienie do Unii Europejskiej zostanie rozpatrzony przez członków UE na czerwcowym szczycie. Powtórzył także pomysł stworzenia nowej „wspólnoty politycznej” poza unijnymi strukturami, aby ułatwić integrację Ukrainy z Europą Zachodnią.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej