RAPORT

Pogarda

Kiedy środki z KPO trafią do Polski? Minister Buda podał termin [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Formalny wniosek o przydział pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony w lipcu tego roku – powiedział we wtorek w programie „Kwadrans Polityczny” na antenie TVP1 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że w tym roku Polska może liczyć na 2,8 mld euro z części grantowej i 1,3 mld euro z części pożyczkowej.

Kto zablokował Polsce KPO? Wiceminister ujawnił brukselski mechanizm

W programie „Minęła 9” politycy rozmawiali o Krajowym Planie Odbudowy. Poseł PO zarzucił rządzącym, że blokują Polakom unijne środki. W odpowiedzi...

zobacz więcej

– W lipcu składamy wniosek (o przydział pieniędzy w ramach KPO – przyp. red). Na rozpatrzenie wniosku jest kilka tygodni przez Komisję. Jak złożymy wniosek na początku lipca, pierwsza transza trafi w tym roku. To jest 2,8 mld euro z części grantowej, to jest przeszło 13 mld zł. Z części pożyczkowej 1,3 mld euro, czyli około 6 mld zł – powiedział szef MRiT na antenie TVP1.

Buda: W tym roku do Polski trafi z KPO ponad 19 mld złotych


Minister poinformował, że środki te zostaną przeznaczone m.in. na odnawialne źródła energii, jak offshore na Morzu Bałtyckim, miejsca w przedszkolach, likwidację białych plan w dostępie do internetu w Polsce czy infrastrukturę kolejową.

– Przetargi na kolei trwają i są rozstrzygane, za chwilę będziemy świadkami realizacji tych inwestycji jeszcze przed środkami europejskimi – stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021–2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
teraz odtwarzane
Waldemar Buda w programie „Kwadrans Polityczny” na antenie TVP1

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej