RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polskie Radio wydłuża czas audycji Sekcji Ukraińskiej PR dla Zagranicy

Polskie Radio już od początku agresji Rosji na Ukrainę nadaje serwisy w języku ukraińskim w Jedynce i Trójce (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)
Polskie Radio już od początku agresji Rosji na Ukrainę nadaje serwisy w języku ukraińskim w Jedynce i Trójce (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Od 17 maja audycja Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy wydłużona zostanie z dwóch do czterech godzin. Przygotowywana w Warszawie, nadawana w języku ukraińskim audycja dostępna jest na częstotliwości 100,6 FM, w aplikacji mobilnej, playerze i w cyfrowym radiu DAB+.

Cenzura na Twitterze? Miał o niej ze szczegółami opowiedzieć pracownik

Stowarzyszenie dziennikarzy śledczych Project Veritas opublikowało, jak twierdzi potajemnie nagraną rozmowę z jednym z wysoko postawionych...

zobacz więcej

2 maja Polskie Radio uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim - Polskie Radio dla Ukrainy w Warszawie, na częstotliwości 100,6 FM. Antena udostępniana jest dziennikarzom i współpracownikom Ukraińskiego Radia Publicznego UKR1. Dotychczas audycji można było słuchać przez dwie godziny dziennie (19.00-21.00). Od wtorku, 17 maja, PR wydłuża nadawanie tej audycji o kolejne dwie godziny - będzie jej można słuchać w godz. 17.00-21.00. Nadal będą również nadawane audycje Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia na terytorium Ukrainy, również w Kijowie, na częstotliwościach UKF, partnera Polskiego Radia dla Zagranicy - Hromadskiego Radia.

– Audycje Polskiego Radia dla Ukrainy zawierają serwisy informacyjne, audycje kulturalne i publicystyczne, reportaże, bajki dla dzieci, kursy języka polskiego. Jest też dużo polskiej i ukraińskiej muzyki różnych gatunków - ze szczególnym uwzględnieniem wspólnych projektów muzycznych polskich i ukraińskich artystów. Redaktorzy Polskiego Radia dla Ukrainy reagują na nieprawdziwe informacje dotyczące Polski, Ukrainy oraz relacji polsko-ukraińskich szerzonych przez propagandzistów Kremla – mówi cytowany w przesłanym we wtorek komunikacie Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy.

Rusza 75. festiwal w Cannes. Wśród filmów „Mariupolis 2”

W dniach 17-25 maja odbędzie się Festiwal w Cannes. W tym roku z pełnym przytupem powracają gwiazdy z Hollywood. Tom Cruise pojawi się po ponad...

zobacz więcej

Nie tylko o wojnie. Porady dla Ukraińców w Polsce


W programie znaleźć można nie tylko informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie i o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, ale również praktyczne porady i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski - gdzie udać się po pomoc i w jaki sposób załatwić formalności. – Oferta programowa Polskiego Radia dla Ukrainy stanowi odpowiedź na zainteresowanie słuchaczy zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Zespół redakcyjny Polskiego Radia dla Zagranicy pozostaje w stałym dialogu z odbiorcami i reaguje na ich potrzeby – dodaje Andrzej Rybałt. Polskie Radio już od początku agresji Rosji na Ukrainę nadaje serwisy w języku ukraińskim w Jedynce i Trójce. Obecnie w radiowej Jedynce (na falach długich 225KHz - dostępnych również na dużych obszarach Ukrainy i w prawie całej Europie) emitowane są one trzy razy dziennie: po godzinie 10.00, 14.00 i 17.00, a w radiowej Trójce o godz. 10.30, 14.30 i 18.30. Są one każdego dnia przygotowywane i realizowane przez Sekcję Ukraińską Polskiego Radia dla Zagranicy. Swoje serwisy w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców. Dodatkowo na mocy porozumienia z publicznym Ukraińskim Radiem, od początku marca Polskie Radio na swojej częstotliwości DAB+ stale transmituje sygnał UKR1 na terytorium Polski.

Obywatele Ukrainy - przebywający w Polsce - mogą słuchać programu Ukraińskiego Radia także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne "Polskie Radio" - do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store.

Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach Donieckim i Ługańskim. Ponadto Portal PolskieRadio24.pl uruchomił całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.

Benedict Cumberbatch czeka na uchodźców z Ukrainy

Podczas tegorocznej ceremonii wręczenia nagród BAFTA Benedict Cumberbatch ogłosił, że zamierza dać schronienie ludziom uciekającym z Ukrainy. – Mam...

zobacz więcej

Wsparcie dla ukraińskiej kultury


Polskie Radio wspiera również ukraińskich artystów. Na antenie radiowej Dwójki prezentowana jest ukraińska kultura i jej twórcy. Wspólnie z Narodowym Centrum Kultury Polskie Radio zorganizowało koncert Solidarni z Ukrainą "Jednym głosem", z którego dochód został przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego do europejskiej trasy koncertowej przygotowywali się też muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej.

8 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się wyjątkowy koncert "Matki Matkom". Podczas tego wydarzenia Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zainaugurowała zbiórkę na Narodowy Szpital Dziecięcy w Kijowie. Zwieńczeniem akcji będzie organizowany przez publicznego nadawcę koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze...", który odbędzie się 29 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W programie wieczoru m.in. "Melodia" ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka - w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy; występ Kiev Piano Duo oraz zespołu Krajka z Przemyśla - z udziałem dzieci z Ukrainy, którymi zaopiekowali się muzycy Krajki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej