RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rotacji nie będzie. Narasta frustracja wśród rosyjskich żołnierzy

Oficerowie mówią żołnierzom, że ogólnej rotacji wojsk nie będzie (fot. Stringer/Anadolu/Getty)
Oficerowie mówią żołnierzom, że ogólnej rotacji wojsk nie będzie (fot. Stringer/Anadolu/Getty)

Ukraińskie media donoszą, że rosyjscy oficerowie przestali zapewniać podwładnych o zbliżającej się rotacji i mówią żołnierzom wprost, że rotacji na froncie nie będzie. Część mundurowych rozważa ucieczkę, poddanie się, a mają też być tacy, którzy mówią o chęci zabicia dowódców.

Ukraiński wywiad: Kreml demonstracyjnie karze swoich dowódców

Kreml demonstracyjnie karze dowódców rosyjskich sił okupacyjnych za klęskę na Ukrainie – twierdzi wywiad wojskowy Ukrainy. Podkreśla, że od...

zobacz więcej

O sprawie pisze ukraiński „Kanał 24” wyjaśniając, że zdaniem głównego dowództwa wojsk rosyjskich, rotacja w niektórych rejonach okupanowanej Ukrainy mogłaby doprowadzić do upadku frontu.

„Kanał 24” wyjaśnia, że średniego stopnia oficerowie rosyjscy od początku inwazji oszukiwali podwładnych w kwestii rotacji. Zapewniali, że po okresie walk wrócą do domu robiąc miejsce na świeże siły.

Wskazano, że krótki odpoczynek zapewniono tylko żołnierzom, którzy brali udział w atakach na Kijów i Czernihów, skąd musieli się wycofać. Po pauzie trafili na front charkowski i ługański.

„Wszystkim uczestnikom krwawej „operacji specjalnej” powiedziano, że zastąpią ich rezerwy, które wkrótce nadejdą. Jednak wszystkie dostępne rezerwy rzucono do boju” – pisze 24tv.ua.

Wg źródeł ukraińskich od kilku dni zmieniono strategię informacyjną ws. kadr. Oficerowie wprost mają mówić żołnierzom, że ogólna rotacja wojsk nie była planowana. W obwodzie chersońskim poinformowano, że muszą pozostać na Ukrainie „do końca” – podaje portal.

Zdaniem ukraińskich dziennikarzy złe wieści pogłębiają frustrację rosyjskich żołnierzy. „Kanał 24” wskazuje, że niektórzy rozważają ucieczkę i poddanie się, a inni mówią o chęci zabicia swoich dowódców. Dlatego wyżsi rangą oficerowie starają się unikać bezpośrednich spotkań z podwładnymi. Robią to w obecności ochrony. Przed dotarciem do szefa sztabu dowódcy mają być poddawani rewizjom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej