RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ewakuacja rannych z Azowstalu. Co najmniej siedem autobusów [WIDEO]

Azowstal w Mariupolu (fot. Satellite image (c) 2022 Maxar Technologies/Getty)
Azowstal w Mariupolu (fot. Satellite image (c) 2022 Maxar Technologies/Getty)

Co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi wojskowymi pod eskortą prorosyjskich bojowników wyjechało z terenu kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu – powiadomiła we wtorek po południu agencja Reutera, powołując się na świadka. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że „najpierw trzeba ratować żołnierzy; wolność potem”.

Rosjanie zrzucili na Azowstal bomby fosforowe [WIDEO]

Rosjanie użyli bomb zapalających lub fosforowych przeciwko ukraińskim żołnierzom na terenie Azowstalu – poinformował na Telegramie doradca mera...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Niektórzy z ukraińskich wojskowych nie wyglądają na rannych – ocenił rozmówca agencji.

Obrońcy Mariupola, miasta portowego na południowym-wschodzie Ukrainy, bronili się przed nacierającymi rosyjskimi agresorami przez 82 dni, umożliwiając wojskom ukraińskim przygotowanie się do obrony. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy. Ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu pozostawały zakłady Azowstal, bronione przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej.

W ostatnich tygodniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie zakładów. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.

Zobacz także: Obrońcy Azowstalu przeprowadzili kontratak


W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do Ołeniwki na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

Na Azowstal znowu ruszyły czołgi. „Zakłady płoną”

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w środę, że oblegane zakłady metalurgiczne Azowstal w tym mieście płoną na skutek...

zobacz więcej

Wcześniej tego dnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie umieszczonym na Facebooku poinformował, że obrońcy kombinatu „wypełnili swoje zadanie” i „naczelne dowództwo poleciło dowódcom oddziałów w Azowstalu ratować życie personelu”.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zapowiedziała we wtorek prace nad „kolejnymi etapami operacji humanitarnej” w Azowstalu.

Nie jest jasne, ilu ukraińskich żołnierzy przebywało w kombinacie. Przedstawiciel broniącego zakładów pułku Azow informował w niedzielę o 600-700 rannych żołnierzach.

Zobacz także: Dziennikarz portalu 24tv.ua: Bardzo trudno jest zrozumieć, to co się dzieje w Mariupolu


Do sprawy odniósł się też ukraiński minister obrony. Jak podkreślił, głównym celem jest teraz ratowanie życia obrońców Mariupola. Potwierdził, że trwa proces ich ewakuacji. – Ukraina musi zrobić ten krok. Najpierw trzeba ratować żołnierzy, a potem wolność – powiedział Ołeksij Reznikow.

„Pętla wokół Azowstalu się zacieśnia”. Rodziny uwięzionych żołnierzy apelują do świata

Błagamy, prosimy dzisiaj o pomoc. Pętla wokół Azowstalu się zacieśnia. To jest ten moment, kiedy mamy ostatnią nadzieję, że są szanse na uratowanie...

zobacz więcej

Szef ukraińskiego resortu dodał, że „nasi obrońcy wykonali rozkaz odstraszenia rosyjskiego ugrupowania w Mariupolu”.

Reznikow poinformował też, że w procesie ewakuacji pośredniczą ONZ i Czerwony Krzyż.

Z kolei w Rosji, gdzie propaganda uczyniła z obrońców Mariupola, a zwłaszcza żołnierzy pułku Azow, symbol rzekomego „nazizmu”, już zapowiedziano działania na rzecz zablokowania wymiany jeńców.

Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin zaapelował, by zabronić wymiany obrońców Mariupola, których nazwał „zbrodniarzami nazistowskimi”. Sąd Najwyższy Rosji ma z kolei 26 maja rozpatrzyć wniosek prokuratury o uznanie pułku Azow za organizację terrorystyczną.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej