RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gdzie największy wzrost PKB po pandemii? Polska liderem UE

Po pandemii Polska zanotowała największy wzrost PKB w całej Unii Europejskiej (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Po pandemii Polska zanotowała największy wzrost PKB w całej Unii Europejskiej (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Polska jest liderem postpandemicznego wzrostu w Unii Europejskiej – podali ekonomiści PKO BP w mediach społecznościowych. Z zamieszczonego tam wykresu wynika, że polski PKB wzrósł najmocniej w UE od wybuchu pandemii.

„Bardziej optymistyczne prognozy”. Analitycy komentują dane z Brukseli o wzroście PKB

Nasze prognozy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata są nieco bardziej optymistyczne od prognoz Komisji Europejskiej – wskazali analitycy ING...

zobacz więcej

„Polska liderem postpandemicznego wzrostu w Unii Europejskiej” – podali ekonomiści PKO BP na swoim profilu na Twitterze. Z zamieszczonego przy wpisie wykresu wynika, że w I kw. 2022 roku Produkt Krajowy Brutto był o 8,1 proc. wyższy w stosunku do IV kw. 2019 roku.

PKO BP: Polskie PKB w górę o 8,1 proc


Druga pod względem zmiany poziomu PKB od wybuchu pandemii do końca I kw. 2022 r. była Estonia, której PKB powiększył się o 7,2 proc. Trzecia pod względem wzrostu PKB miedzy IV kw. 2019 r. a I kw. 2022 roku była Słowenia, z wynikiem 6,6 proc. Z szacunków PKO BP na podstawie m.in. danych Eurostatu wynika, że średnia zmiana PKB w Unii Europejskiej w tym okresie wyniosła 1,1 proc., a w strefie euro – 0,5 proc.

Pięć krajów ze spadkiem PKB


Z wykresu wynika, że 5 krajów po I kw. 2022 r. ma PKB niższe niż miało w IV kw. 2019 r. To Włochy, Słowacja, Niemcy, Czechy i Hiszpania, której produkt krajowy spadł o 3,4 proc.

We wtorek GUS podał szybki szacunek wzrostu PKB w Polsce w kw. 2022 r. Wg GUS, wzrost ten wyniósł 8,5 proc. w stosunku do I kw. 2021 r.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej