RAPORT

Wojna na Ukrainie

Amerykanie zakpili z Rosjan. Pokazali, jak wygląda „mokra robota” na Wiśle

Z lewej: zniszczony rosyjski most na rzece Doniec; z prawej: amerykańska przeprawa przez Wisłę (fot. TT/USArmyEURAF; TT/DefenceU)
Z lewej: zniszczony rosyjski most na rzece Doniec; z prawej: amerykańska przeprawa przez Wisłę (fot. TT/USArmyEURAF; TT/DefenceU)

Nie milkną echa bitwy pod Biłohoriwką i potężnej klęski Rosjan. Jej symbolem stały się zdjęcia rozbitej w pył przez Ukraińców przeprawy armii Putina przez rzekę Doniec. Zamieszanie komentuje amerykańska armia na Twitterze, pokazując zdjęcia mostu przez Wisłę w okolicy Dęblina: „Na wypadek, gdyby ktoś zastanawiał się, jak wygląda udana »przeprawa na mokro«”.

SBU podsłuchała Rosjan. Rozmawiali o czołgach z Polski

Ukraińskie służby specjalne przechwyciły kolejne rozmowy rosyjskich żołnierzy. – Okupanci boją się nowych dostaw zagranicznej broni na Ukrainę i...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Strona ukraińska wskazuje, że Biłohoriwka przejdzie do historii tej wojny jako miejsce, gdzie rosyjskie wojska prawdopodobnie poniosły największe straty: ponad 1000 zabitych żołnierzy i około 100 sztuk zniszczonego sprzętu podczas forsowania rzeki Doniec.

Biłohoriwka – największa klęska Rosjan?


W czwartek i piątek brytyjski dziennik „The Times” i amerykański ośrodek analityczny Atlantic Council oceniły starcie pod Biłohoriwką jako jedną z najcięższych bitew trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej, a także potwierdziły autentyczność zdjęć z pola bitwy.

Symboliczne stały się zdjęcia rozbitej rosyjskiej armii i zniszczonego mostu przez – stosunkowo wąski – odcinek rzeki Doniec. Pokazywało je m.in. Ministerstwo Obrony Ukrainy. Do tego ostatniego nawiązała armia USA, której dowództwo w Europie i Afryce opublikowało na Twitterze zdjęcia pokazujące, jak powinna wyglądać udana przeprawa przez rzekę.

US Army kpi z armii Putina


Załączone fotografie dokumentują przekraczanie sił NATO przez Wisłę w ramach ćwiczeń Defender-Europe 2022. Wykonano je w ubiegłym tygodniu. „Na wypadek, gdyby ktoś zastanawiał się, jak wygląda udane »przeprawa na mokro«” – czytamy w sarkastycznym podpisie US Army.

Jednym z elementów ćwiczeń była właśnie przeprawa przez Wisłę polskich i francuskich kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Przeprawa prowadzona była przy wykorzystaniu pododdziałów inżynieryjnych Sił Zbrojnych RP i wsparcia drogowo-mostowego sił amerykańskich i szwedzkich. Ćwiczenia taktyczne NATO odbyły się w piątek w okolicach Dęblina w woj. lubelskim. – Ćwiczenia Defender-Europe 2022 mają charakter defensywny i pokazują naszą gotowość w dążeniu do pokoju – podkreślił dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika.

Zobacz także: Napisał to na niebie. Antywojenne przesłanie Polaka podbija sieć

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej