RAPORT

Wojna na Ukrainie

Minister Błaszczak o planach Szwecji i Finlandii: Decyzja wywołała entuzjazm

Po posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w formacie obronność minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że z entuzjazmem przyjęto wiadomość o decyzji złożenia wniosku o przystąpienie do NATO przez Szwecję i Finlandię. – W naszym przekonaniu to wzmocni Sojusz oraz politykę odstraszania – powiedział szef MON.

Biden spotka się z premier Szwecji i prezydentem Finlandii. Wśród tematów Turcja

Prezydent USA Joe Biden przyjmie w czwartek premier Szwecji Magdalenę Andersson i prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto. Przywódcy będą rozmawiać...

zobacz więcej

W Brukseli odbyło się posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych w formacie obronność. Ministrowie rozmawiali o rosyjskiej agresji na Ukrainę i wspólnej polityce obronnej. W spotkaniu uczestniczył także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz zdalnie ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Błaszczak wskazał, że rozmowy dotyczyły także wsparcia udzielanego Ukrainie. – Kwota 2 miliardów euro jest stanowczo zbyt niską kwotą – ocenił szef polskiego MON.

W kontekście poszerzenia NATO stwierdził, że z dużym entuzjazmem przyjęto wiadomość o decyzji złożenia wniosku o przystąpienie do NATO przez Szwecję i Finlandię. – W naszym przekonaniu to wzmocni Sojusz oraz politykę odstraszania, która jest istotą NATO – odstraszania przed agresywnym działaniem Rosji – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej