RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rozpracowano siatkę agentów w Mikołajowie. Należało do niej pięciu mieszkańców

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (fot. SBU)
Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (fot. SBU)

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) unieszkodliwiła siatkę agenturalną działającą na terenie Mikołajowa i okolic – poinformował we wtorek portal unian.net. Mikołajów to ważny port i ośrodek przemysłu stoczniowego na południu Ukrainy.

Pułkownik ukraińskiej policji eskortował kolumnę rosyjskich wojsk

Podpułkownik ukraińskiej policji został zatrzymany przez agentów Państwowego Biura Śledczego (DBR) za współpracę z rosyjskimi najeźdźcami. Oficer...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Portal powołał się na wpis, który Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zamieściła na Telegramie. Siatka agentów miała zapewnić przeniknięcie grup zwiadowczo-dywersyjnych do Mikołajowa. Ustalono, że została stworzona przez miejscowego rezydenta, a nadzorowana była przez rosyjskiego generała. W jej skład wchodziło pięciu mieszkańców Mikołajowa.

Agenci zbierali również informacje dotyczące sytuacji społeczno-politycznej w regionie oraz skutków ostrzałów rakietowych Mikołajowa.

Jak napisano we wpisie SBU, w celu uzyskania informacji niejawnych, w tym dotyczących pozycji oddziałów ukraińskiego wojska, agenci próbowali wykorzystywać ukraińskich żołnierzy, wypytywali ich o informacje tajne w pozornie przyjacielskiej rozmowie.

Zobacz także: Od lat pracował dla Rosji, wpadł dopiero teraz. Dziwna kariera generała SBU


Agentom za wartościowe dane obiecywano ewakuację na Krym lub stanowiska kierownicze po ewentualnej okupacji obwodu mikołajowskiego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jak poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, dzięki działaniom operacyjno-śledczym w Mikołajowie zatrzymano członków grupy. Przedstawiono im zarzuty zdrady stanu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej