RAPORT

Wojna na Ukrainie

Biden spotka się z premier Szwecji i prezydentem Finlandii. Wśród tematów Turcja

Joe Biden (fot. PAP/ EPA/Al Drago0
Joe Biden (fot. PAP/ EPA/Al Drago0

Prezydent USA Joe Biden przyjmie w czwartek premier Szwecji Magdalenę Andersson i prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto. Przywódcy będą rozmawiać o akcesji tych krajów do NATO i pomocy dla Ukrainy – poinformowała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

„Szwecja przygotowuje się na wszelkie ewentualności”. Rząd podjął decyzję ws. NATO

Zdecydowaliśmy się poinformować NATO, że chcemy dołączyć do Sojuszu - przekazała w poniedziałek premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w...

zobacz więcej

Tematem spotkania będzie też „bezpieczeństwo Europy oraz wzmocnienie partnerstwa w wielu globalnych obszarach – podała Jean-Pierre w komunikacie.

W piątek Biden rozmawiał telefonicznie z premier Andersson i prezydentem Niinisto i zapewnił ich o poparciu USA dla polityki „otwartych drzwi NATO”, a poprzednia rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki potwierdziła, że Stany Zjednoczone pracują nad wyjaśnieniem stanowiska Ankary w sprawie potencjalnego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

Była to reakcja na wypowiedź tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który stwierdził, że Turcja nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ kraje te są schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych.

Zobacz także: Pęk o Lotosie: Strategia Tuska była niebezpieczna dla suwerenności Polski

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej