RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kiedy wyruszą pociągi na wodór? Orlen rozpoczyna współpracę z Alstomem

Alstom już 2018 r. oddał do użytku pociąg wodorowy (fot. Shutterstock/Sander van der Werf)
Alstom już 2018 r. oddał do użytku pociąg wodorowy (fot. Shutterstock/Sander van der Werf)

PKN Orlen podpisał z firmą Alstom porozumienie o strategicznej współpracy przy dostawach bezemisyjnych, ekologicznych pociągów i paliwa wodorowego dla publicznego transportu kolejowego. Pierwsze pojazdy wodorowe mają szansę wyjechać na linie regionalne w ciągu dwóch lat - podał koncern.

Na morzu i lądzie. PKN Orlen chce inwestować w energetykę wiatrową na Litwie

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wskazał rafineria w Możejkach nie jest już zależna od rosyjskiej ropy, trafia tam ropa np. z Arabii Saudyjskiej czy...

zobacz więcej

Informując we wtorek o porozumieniu, PKN Orlen zadeklarował, że zapewni infrastrukturę tankowania dla produkowanych przez Alstom pociągów i będzie odpowiadał za dystrybucję, magazynowanie oraz dostawy paliwa wodorowego. Jak podkreślono w komunikacie o współpracy, „pierwsze pojazdy wodorowe mają szansę wyjechać na linie regionalne w ciągu dwóch lat”.

– Skutecznie wdrażamy strategię wodorową, która wspiera nasze dążenie do osiągniecia neutralności emisyjnej. Do 2030 r. zamierzamy przeznaczyć ok. 7,5 mld zł na inwestycje, dzięki którym blisko połowa produkowanego w Grupie Orlen wodoru będzie nisko i zeroemisyjna. To z kolei przełoży się na zmniejszenie o 1,6 mln ton emisji CO2, a przede wszystkim wpłynie na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Obajtek ocenił, że współpraca z firmą Alstom to kolejny ważny krok, który umocni pozycję koncernu jako „regionalnego lidera technologii wodorowych”.

PKN Orlen podał, że zgodnie z zawartym porozumieniem firma Alstom będzie współpracowała z koncernem przy udziale w postępowaniach organizowanych przez operatorów publicznego transportu kolejowego. „Alstom będzie odpowiedzialny za dostawy bezemisyjnych pociągów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Z kolei PKN Orlen będzie odpowiadał za dystrybucję, magazynowanie oraz dostawy paliwa wodorowego dla tych pociągów” – wyjaśniono w informacji.

Pierwszą w Europie lokomotywę wodorową, również we współpracy z Orlenem, wyprodukowała bydgoska PESA. Więcej przeczytasz tutaj.

Członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych Józef Węgrecki podkreślił, że koncern konsekwentnie rozwija segment alternatywnych źródeł energii, w tym wodoru. – To paliwo przyszłości, które długofalowo będzie napędzało transformację energetyczną. Mamy w tym obszarze duże kompetencje, poparte doświadczeniem – oświadczył. Jak dodał, nawiązanie współpracy z firmą Alstom umożliwi koncernowi wdrażanie pilotażowych projektów wodorowych w publicznym transporcie kolejowym i przełoży się na wzmocnienie jego pozycji w Polsce i całym regionie Europy Środowej.

PKN Orlen: Paliwa nie brakuje. „Obserwujemy sytuację, jesteśmy gotowi na różne scenariusze”

Dostawy paliw są w pełni zabezpieczone i wszyscy nasi klienci będą obsłużeni – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Koncern podkreślił, że...

zobacz więcej

– Alstom jest pionierem w rozwijaniu technologii wodorowych w transporcie kolejowym. W 2018 r. jako pierwszy na świecie producent oddaliśmy do użytku komercyjnego pociąg wodorowy Coradia iLint – zaznaczył Artur Fryczkowski, wiceprezes, dyrektor sprzedaży i rozwoju biznesu Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich. Według niego współpraca z PKN Orlen pozwoli firmie „skuteczniej realizować ambicję lidera technologicznego w przewozach kolejowych, a także ambicję Polski jako jednego z kluczowych krajów, gdzie opracowuje się i implementuje technologie wodorowe”.

– Główną motywacją do pracy nad technologiami wodorowymi jest konieczność szukania bezemisyjnych źródeł energii, również w transporcie. Zwiększenie zeroemisyjnego ruchu na szynach oznacza mniej zanieczyszczeń oraz mniejsze emisje CO2 – powiedział Fryczkowski.

PKN Orlen przypomniał, że przygotował strategię wodorową do 2030 r., zintegrowaną ze strategią biznesową Orlen2030. Dokument, jak podano, „definiuje cele koncernu do końca dekady oraz długoterminowe ambicje w czterech kluczowych obszarach: mobilność, rafineria i petrochemia, przemysł i energetyka oraz badania i rozwój”.

„Strategia wodorowa zakłada zagospodarowanie wodoru w miejskim transporcie publicznym i kolejowym. W tym celu PKN Orlen podpisał listy intencyjne o współpracy już z ponad 20 polskimi miastami oraz przedsiębiorstwami, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru” – podkreślił koncern.

Krótkie nogi kłamstwa Budki. Jak koalicja PO-PSL głosowała ws. sprzedaży Lotosu?

W 2012 r. posłowie rządzącej wóczas koalicji PO-PSL chcieli odrzucić obywatelski projekt ustawy sprzeciwiającej się sprzedaży Grupy Lotos....

zobacz więcej

PKN Orlen przypomniał, że w 2021 r. w Trzebini w ramach Grupy Orlen oddano do użytku laboratorium analityczne badania wodoru oraz pierwszy hub wodorowy, który obecnie produkuje tzw. szary wodór z przeznaczeniem dla transportu. Docelowo ma tam być wytwarzany niskoemisyjny wodór pochodzący z odnawialnych źródeł energii. "Do końca tej dekady ma funkcjonować już 10 hubów wodorowych m.in. we Włocławku i w Płocku" - zapowiedział koncern.

Do 2025 r. w Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN Orlen w Płocku ma powstać pracownia wodorowa, gdzie prowadzone będą testy i badania na instalacjach w zakresie produkcji wodoru, jego jakości i oczyszczania, a także magazynowania i transportu - dodano.

Koncern zwrócił także uwagę, że jest liderem powołanej w kwietniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, w ramach której współpracuje z 36 podmiotami w zakresie produkcji, magazynowania i wykorzystania zero- i niskoemisyjnego wodoru, m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej i rolnictwie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej