RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Duda: Mam nadzieję, że wynegocjujemy, razem z Węgrami, pakiet sankcji

– Mam nadzieję, że będzie możliwość wynegocjowania, także razem z władzami węgierskimi, pakietu sankcji wobec Rosji w takiej postaci, żeby mógł być on zastosowany – powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Warszawie po spotkaniu z prezydent Węgier Katalin Novak.

Orban: Nie zablokujemy 6. pakietu sankcji przeciw Rosji, jeżeli...

Węgry nie zablokują sankcji unijnych wobec Rosji, jeśli nie zagrożą one ich bezpieczeństwu energetycznemu – oświadczył Viktor Orban, który w...

zobacz więcej

Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji w Warszawie podkreślał wagę dywersyfikację źródeł energii w momencie, kiedy Rosja odcięła dostawy gazu bezpośrednio do Polski. – Okazuje się, że byliśmy w stanie poradzić z tą sytuacją i gaz do Polski jest dostarczany alternatywnymi drogami – wskazywał. – Niestety Węgrzy dzisiaj takiego komfortu nie mają. Nie mają takiego poziomu bezpieczeństwa energetycznego i możliwości dywersyfikacji dostaw, jakie my, na całe szczęście, zdążyliśmy sobie zapewnić – dodał.

– Rozmawiałem z panią prezydent na temat szóstego pakietu sankcji, przekonując do tego, że jest on potrzebny w kontekście wojny, którą Rosja rozpoczęła na Ukrainie, co pani prezydent doskonale rozumie – poinformował polski prezydent.

Jak podkreślał Duda, „nikt z nas nie ma wątpliwości, że tę wojnę, tę agresję rosyjską trzeba zatrzymać”. – Trzeba starać się ją zatrzymywać środkami jak najbardziej pokojowymi, używanymi przez międzynarodową wspólnotę - takimi środkami są sankcje – dodał.

Bez unijnego wsparcia w kwestii uchodźców


– Mam nadzieję, że będzie możliwość wynegocjowania, także razem z władzami węgierskimi, pakietu sankcji w takiej postaci, żeby mógł być on zastosowany – podkreślił prezydent Duda. – Ale jednocześnie proszę pamiętać, że Węgrom będzie bardzo trudno prowadzić działania dywersyfikacyjne, które są związane z poważnymi inwestycjami, jeżeli środki europejskie na odbudowę są dla Węgier zablokowane, zresztą podobnie jak dla Polski – podkreślał.

Duda wskazywał ponadto, że „bezpieczeństwo energetyczne Węgier to także bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej, a w każdym razie jej istotnej części”.

Duda poinformował, że tematem rozmów była też kwestia pomocy humanitarnej Ukrainie oraz pomoc ukraińskim uchodźcom. – W tej chwili mieszka u nas około 2 mln przybyszów z Ukrainy, uchodźców, ale przez naszą granicę przeszło ponad 3 mln. Węgry mają do czynienia z ponad 700 tysiącami uchodźców, ale jest też różnica w potencjale mieszkańców kraju – zauważył.

Jak zaznaczył, oba kraje „nie otrzymują wsparcia europejskiego, by mogły realizować program wspierający uchodźców”. – Niestety nie mam żadnych wątpliwości, że taka polityka podważa jedność europejską – ocenił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej