RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy boją się Putina. Ambasador Ukrainy: Znowu?!

Kanclerz Olaf Scholz (fot. Omer Messinger/Getty Images)
Kanclerz Olaf Scholz (fot. Omer Messinger/Getty Images)

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyznał, że boi się eskalacji konfliktu na wschodzie Europy. „Ile razy słyszeliśmy to od aneksji Krymu w 2014 roku?” – zapytał ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk. Dodał, że państwa zachodnie powinny wreszcie zrozumieć, iż polityka ustępstw wobec Władimira Putina to błąd.

Kto zablokował Polsce KPO? Wiceminister ujawnił brukselski mechanizm

W programie „Minęła 9” politycy rozmawiali o Krajowym Planie Odbudowy. Poseł PO zarzucił rządzącym, że blokują Polakom unijne środki. W odpowiedzi...

zobacz więcej

Kanclerz stwierdził, że nie wierzy w szybkie zakończenie wojny na Ukrainie i podkreślił, że trzeba robić wszystko, aby nie prowokować Rosji.

„Znowu strach przed eskalacją?” – zapytał Andrij Melnyk udostępniając fragment artykułu „Bilda”.

Zobacz także ->  Śmigłowce, radary, łodzie, drony kamikaze. Oto, co USA przekazały Ukrainie

„Ile razy słyszeliśmy to od aneksji Krymu w 2014 roku? Nie powinniśmy robić nic, żeby nie prowokować Putina, żeby sytuacja nie uległa eskalacji” – dodał, przywołując dotychczsową pominając strategię Niemiec. Jego zdaniem zawsze okazywała się ona nietrafiona, a Rosja posuwała o krok dalej. Według ambasadora Ukrainy, polityka Berlina „nie zapobiegła rosyjskiej wojnie”.

Podobnie uważa dziennikarz Matthew Karnitschnig, który obecną taktykę państw zachodnich skomentował w „Politico”.

„Kraje Europy Zachodniej coraz częściej podkreślają konieczność dyplomatycznego rozwiązania wojny” – napisał. Zaznaczył, że przywódcy Niemiec, Francji i Włoch obawiają się, iż Rosja przegra wojnę, zostanie upokorzona, a to wywoła lawinę nowych problemów. W związku z tym coraz mocniej prą do zawieszenia broni. Problem w tym, zauważa, że kraje takie jak Ukraina, USA czy Polska, chciałyby pokoju na zupełnie innych warunkach, niż są w stanie zaakceptować czołowi przywódcy UE.

Zobacz także ->  20-latek gwałcił Ukrainki. Zidentyfikowano 1140 zbrodniarzy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej