RAPORT

Wojna na Ukrainie

SBU podsłuchała Rosjan. Rozmawiali o czołgach z Polski

Czołg T-72 (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Czołg T-72 (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Ukraińskie służby specjalne przechwyciły kolejne rozmowy rosyjskich żołnierzy. – Okupanci boją się nowych dostaw zagranicznej broni na Ukrainę i zazdroszczą Bayraktarów oraz innego uzbrojenia dostarczanego siłom ukraińskim przez zachodnie państwa – twierdzi SBU. Rosjanie wspomnieli też czołgach przekazanych Ukraińcom z Polski.

Jak FSB oszukiwało Putina, oderwanego od rzeczywistości. Media ujawniają

Władimir Putin podejmując decyzję o inwazji militarnej na Ukrainę głównie opierał się na raportach przekazywanych przez Federalną Służbę...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Żołnierz kontraktowy, który walczy w obwodzie zaporoskim, skarży się przez telefon swojemu koledze: „Gdybyśmy mieli takie drony jak ich Bayraktary, rzecz wyglądałaby zupełnie inaczej. Ptaszki polatały, dane lokalizacyjne podały, a oni potem w nas jak nie p***”.

Żołnierz śmieje się z „wielkości” Rosji, bo zwykłe drony przysyłane są rosyjskim żołnierzom przez sponsorów. – Rolnicy dla nas zbierają pieniądze, dzieci w szkołach zbierają, żebyśmy zwykłe drony mogli kupić. Jednemu naszemu chrzestna przysłała drona – mówi.

Rosyjscy żołnierze o czołgach z Polski


Rosjanie również z trwogą śledzą wiadomości dotyczące dostaw broni z Zachodu dla Sił Zbrojnych Ukrainy. – Chłopaki czytały w wiadomościach, że Polacy dostarczyli im czy to 2 tys., czy 200 czołgów. (...) No, to już w ogóle będzie... – mówi żołnierz.

SBU podsumowała: „Zapewne nie czytali jeszcze o dostawach haubic i ustawie Lend-Lease. Przed nimi jeszcze wiele odkryć. Nie tylko w wiadomościach, ale i na polu walki”.

Pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska przekazała Ukrainie czołgi, ale nie podał dalszych szczegółów „ze względów bezpieczeństwa ukraińskich sąsiadów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej