RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier: Wybierając PiS, Polacy poparli model państwa aktywnego

Mateusz Morawiecki (fot. Krystian Maj/KPRM)
Mateusz Morawiecki (fot. Krystian Maj/KPRM)

Wybierając Prawo i Sprawiedliwość, Polacy poparli model państwa aktywnego, które służy interesom ludzi i pomaga im w czasach kryzysu – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki o tekście „GW”: Pełen piramidalnych insynuacji i konstrukcji

Artykuł „Gazety Wyborczej” jest pełen dość piramidalnych insynuacji i konstrukcji –powiedział premier Mateusz Morawiecki. Radziłbym przeczytać...

zobacz więcej

Szef polskiego rządu we wpisie na Facebooku podkreślił, że realizowany przez PiS model aktywnego państwa „to inny model niż liberalne państwo PO, które mówiło, że nie stać nas na 13 i 14 emeryturę”. „My udowadniamy, że nas stać!” – stwierdził dodając, że rząd „wypracowuje nowe dochody, by wspierać najsłabszych i seniorów w pogodnej jesieni życia”.

Dalej premier wyliczał, że rząd wprowadził emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł, obniżkę podatku najpierw z 18 na 17 proc., a teraz z 17 na 12 proc. od 1 lipca, czyli wzrost emerytury netto dla wszystkich emerytów i rencistów.

„Rekordowa PUTinflacja szaleje na całym świecie, nie na wszystko mamy wpływ, ale robimy co możemy, by ochronić przed nią Polaków. Obniżyliśmy VAT na żywność, paliwa i energię. Wspieramy rolników dopłatami do nawozów, przedsiębiorców i polskie rodziny w spłacie kredytów hipotecznych. Staramy się, by nikt nie został bez pomocy” – pisze Morawiecki.

Na koniec wpisu premier podkreślił: „Tak długo, jak rządzić będzie PiS, będziemy starali się o jak najwyższe emerytury dla seniorów. Dziś trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – komu warto ufać? Liberałom z PO czy solidarności reprezentowanej przez PiS?”.

Czternasta emerytura. Wiadomo, kiedy będzie wypłacana

Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest...

zobacz więcej

14. Emerytura


We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli dotyczącym wypłaty czternastej emerytury. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób – dodała.

Zgodnie z informacją zamieszczoną w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza tę kwotę, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane.

Czternasta emerytura ma przysługiwać osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 r. oraz wysokość tego świadczenia nie przekracza 4188,44 zł. Rząd zaproponował też, by kolejne dodatkowe roczne świadczenia pieniężne zostały wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem przypadającym w sierpniu 2022 r., z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej