RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zmarł popularny aktor znany ze „Szpitala na peryferiach”

Josef Abrham miał 82 lata (fot. PAP/CTK Photo/Katerina Sulova)
Josef Abrham miał 82 lata (fot. PAP/CTK Photo/Katerina Sulova)

Zmarł popularny czeski aktor filmowy i teatralny Josef Abrham – poinformowała we wtorek agencja CTK, powołując się na syna artysty. Polska publiczność pamięta Abrhama z roli dr. Blażeja w szpitalu „Szpital na peryferiach” czy sympatycznego oszusta Vrany z filmu „Kelner, płacić!”. Miał 82 lata.

Ujawniono przyczynę śmierci aktora znanego z serialu „Przyjaciele”

Mike Hagerty, który w kultowym sitcomie z lat 1994-2004 wcielił się w postać uprzykrzającego życie głównym bohaterom nadzorcę budynku, zmarł 5 maja...

zobacz więcej

Abrham zyskał popularność dzięki postaciom przystojnych mężczyzn, uwodzicieli, lekarzy i oszustów. Grał role zarówno komediowe, jak i poważne. Oprócz występów w popularnym także w Polsce serialu „Szpital na peryferiach” czy w „Kelner, płacić!”, w pamięci widzów zapisał się m.in. dzięki roli w komedii przygodowej Janusza Majewskiego „C.K. Dezerterzy”.

Rola Ferdynanda Vnka


Wkrótce po ogłoszeniu śmierci aktora na portalach społecznościowych pojawiły się liczne kondolencje, koledzy, krytycy i politycy wspominali jego aktorskie umiejętności. Przypomniano, że w 1990 roku zagrał rolę Ferdynanda Vanka, alter ego autora Vaclava Havla w jego dramacie „Audiencji”. Wcześniej dramat wystawiano tylko w podziemiu lub za granicą. Abrham zagrał też główną rolę w innym dziele Havla „Odejście”, który były prezydent Czech sam przeniósł na ekran.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej