Twoją największą pasją jest historia? Chcesz sprawdzić swoją wiedzę? Zgłoś się do nowej edycji teleturnieju „Giganci historii” i wygraj 20 000 zł!
19 razy z rzędu wzięła tzw. pytania „na siebie” i zmiotła konkurencję trafiając na pierwsze miejsce listy zwycięzców. Jolanta Syganiec, finalistka...
zobacz więcej
Teleturniej składa się z czterech rund: „Kto pierwszy ten lepszy” z pytaniami testowymi, „Bitwa o punkty”, w której Uczestnicy sami wybierają stopień trudności pytań, „Szach mat”, w której trzeba się zmierzyć z pytaniami konkurentów oraz rundy finałowej, do której pytania układają eksperci z danej dziedziny.
Uczestnik, który w danym odcinku uzyskał najwięcej punktów zdobywa nagrodę główną w wysokości 20 000PLN!
W nadchodzącym sezonie pasjonaci historii zmierzą się ze sobą w dziewięciu tematach:
– Kamil Jaworski, przyjechałem z Olsztyna – standardowo zaczął autoprezentację uczestnik teleturnieju „Jeden z dziesięciu” w TVP 1. – Interesuję...
zobacz więcej
NIE TYLKO ŻWIRKO I WIGURA. OSIĄGNIĘCIA POLSKIEGO LOTNICTWA W DWUDZIESTOLECIU MIĘDZYWOJENNYM
Historia polskiego lotnictwa cywilnego i wojskowego w latach 1918 - 1939. Polscy konstruktorzy i polska myśl techniczna w lotnictwie. Władze lotnicze w Polsce. Najlepsi z najlepszych: Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura, Wanda Modlibowska i inni. Reorganizacje lotnictwa i walka z czasem w obliczu groźny konfliktu (do sierpnia 1939 roku).
ROMANTYZM, ROMANTYCY I WIELKA EMIGRACJA - POLITYKA, WOJNA, LITERATURA
Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Maurycy Mochnacki, Fryderyk Chopin, Adam Czartoryski na tle epoki.
KLEOPATRA VII. ŻYCIE I WIZERUNEK W KULTURZE
Młodość, rodzina, okoliczności objęcia rządów, panowanie nad Egiptem, działalność literacka, relacje z Rzymem, wizerunek w kulturze.
W „Wielkim Teście o Energii” widzowie Jedynki będą mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat źródeł energii, racjonalnego jej wykorzystywania i...
zobacz więcej
HISTORIA POLSKIEJ TELEWIZJI
Historia telewizji w Polsce, w XX wieku. Geneza telewizji polskiej na tle telewizji światowej, wydarzenia, które doprowadziły do powstanie telewizji w Polsce. Jej początki oraz rozwój – zmiany organizacyjne, programowe i technologiczne. Największe osobowości telewizyjne, najważniejsze programy rozrywkowe i filmy oraz programy informacyjne, w kontekście rozwoju telewizji. Telewizja a najważniejsze wydarzenia w historii Polski.
POLSKA SASÓW
(lata 1697- 1763) Życie i działalność saskich królów z dynastii Wettynów Augusta II i Augusta III, wojna domowa na Litwie, wojna Północna, elekcje Stanisława Leszczyńskiego, konfederacja tarnogrodzka. System władzy, rządy sejmikowe, kultura i sztuka, gospodarka.
REWOLUCJA BOLSZEWICKA I NARODZINY KOMUNIZMU
Od Manifestu Komunistycznego Marksa i Engelsa do 1920 r. – utrwalenia władzy komunistycznej w ZSRR. Sylwetki Lenina, Trockiego, Stalina.
OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI: ROMAN DMOWSKI
Życie i działalność Romana Dmowskiego, Historia Narodowej Demokracji, Komitet Narodowy Polski, Traktat Wersalski, polityk II Rzeczpospolitej.
Ukraińskie jury podczas finału Eurowizji nie przyznało reprezentantowi Polski żadnego punktu. Ze strony ukraińskich widzów, którzy masowo głosowali...
zobacz więcej
Jak się zgłosić?
Wypełnij poniższy formularz i czekaj na nasz telefon! Zgłoszenia przyjmujemy do 3 czerwca 2022 roku – pamiętaj nie zwlekaj ze zgłoszeniem do ostatniej chwili :)
Przesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych i zaakceptowaniem Regulaminu Teleturnieju.