RAPORT

Pogarda

Ukraiński wywiad: Kreml demonstracyjnie karze swoich dowódców

„W najlepszych tradycjach stalinowskich” (fot. Forum/TASS/ Sergei Guneyev)
„W najlepszych tradycjach stalinowskich” (fot. Forum/TASS/ Sergei Guneyev)

Najnowsze

Popularne

Kreml demonstracyjnie karze dowódców rosyjskich sił okupacyjnych za klęskę na Ukrainie – twierdzi wywiad wojskowy Ukrainy. Podkreśla, że od początku inwazji na pełną skalę Rosjanom nie udało się zrealizować żadnego ze strategicznych celów, zapowiadanych przez Władimira Putina w przemówieniu z 23 lutego.

Jak FSB oszukiwało Putina, oderwanego od rzeczywistości. Media ujawniają

Władimir Putin podejmując decyzję o inwazji militarnej na Ukrainę głównie opierał się na raportach przekazywanych przez Federalną Służbę...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Rosyjska – „niezwyciężona i legendarna” armia okazała się hordą morderców, szabrowników, gwałcicieli i tchórzy dowodzonych przez złoczyńców i złodziei – pisze na swoich stronach Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Według wywiadu „niekompetencja rosyjskiego kierownictwa wojskowego” zadziwiła międzynarodową społeczność.

Z informacji służb wojskowych Kijowa wynika, że aby zmniejszyć konsekwencje „przyszłej odpowiedzialności politycznej i kryminalnej”, Kreml zrzuca winę za wszystkie porażki na dowódców jednostek sił okupacyjnych. „Władze kraju okupacyjnego rozpoczęły poszukiwania winnych w »najlepszych tradycjach stalinowskich«” – podano.

Moskwa usuwa dowódców


Wyliczono, że usunięty ze stanowiska i aresztowany za stratę krążownika Moskwa został wiceadmirał Igor Osipow, dowódca Floty Czarnomorskiej. Śledztwo wszczęto też przeciwko jego pierwszemu wiceadmirałowi Serhijowi Pinczukowi.

Instytutu Badań nad Wojną: Agresor chce zachować kontrolę nad granicą z Ukrainą

Wycofanie się rosyjskich wojsk w północnej części obwodu charkowskiego ma inny charakter niż wcześniejszy odwrót najeźdźców z obwodów kijowskiego,...

zobacz więcej

Z kolei Vladislav Jershov, który dowodził 6. Armią Federacji Rosyjskiej, został usunięty za „bezprecedensowe straty personelu, broni i sprzętu wojskowego”. Ukraińskie służby podają, że z tych samych powodów usunięto dowódcę 1. armii pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego, generała Serhija Kisela.

Z powodu niezadowalającego wykonania postawionych zadań generał dywizji Arkady Marzoev został usunięty ze stanowiska dowódcy 22. armii Południowego Okręgu Wojskowego na Krymie. Ze stanowiska usunięto również dowódcę 103. oddzielnej brygady logistycznej, pułkownika Michaiła Ponomariewa.

„Te demonstracyjne kary przyczyniają się jedynie do wzrostu nieufności wśród okupantów wobec ich dowódców. Przywódcy wojskowi kraju agresora nadal imponują światu swoją niekompetencją i pragnieniem samozniszczenia” – pisze wywiad.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej