RAPORT

Pogarda

Kto zablokował Polsce KPO? Wiceminister ujawnił brukselski mechanizm

Najnowsze

Popularne

W programie „Minęła 9” politycy rozmawiali o Krajowym Planie Odbudowy. Poseł PO zarzucił rządzącym, że blokują Polakom unijne środki. W odpowiedzi wiceszef MSZ przypomniał, że to politycy Platformy popierają kolejne unijne rezolucje ws. wstrzymania pieniędzy. Zdradził również, jak wyglądają negocjacje z Komisją Europejską i jaką rolę odgrywają w tych rozmowach przedstawiciele Platformy Obywatelskiej.

Nowe doniesienia o chorobie Putina. „Trafił do szpitala, przeszedł operację”

Zdaniem włoskiego dziennika „La Stampa” Władimir Putin był hospitalizowany. Rokowania co do stanu zdrowia rosyjskiego przywódcy, określanego coraz...

zobacz więcej

– 160 mld zł czeka. Polscy rolnicy i przedsiębiorcy czekają na środki zablokowane przez was – mówił w studiu TVP Piotr Borys (PO) do polityków PiS.

– Wie pan, jak wygląda odblokowywanie pieniędzy unijnych? – zapytał Piotr Wawrzyk, prof. nauk społecznych, ekspert ds. prawa UE i wiceminister spraw zagranicznych RP.

Zobacz także:   Ponad 100 debat i rezolucji o blokowanie Polsce pieniędzy. „Wszystkie na wniosek partii Tuska”

– Przyjeżdża do nas przedstawiciel Komisji Europejskiej albo my jedziemy do Brukseli i negocjujemy. Jest wszystko dogadane. Po czym dostajemy sygnały, że w Brukseli odbywają się kuluarowe rozmowy z udziałem polskich polityków, głównie Platformy Obywatelskiej. I nagle okazuje się, że ci sami przedstawiciele KE mówią: „Nie, nie, nic nie jest dogadane”. Tak wygląda blokowanie tych pieniędzy – stwierdził Wawrzyk.

Dodał, że pomija już fakt, iż PO jest czołowym ugrupowaniem, które „robi wszystko, żeby Parlament Europejski nie zgodził się na żadne odblokowanie pieniędzy”.

Politico: Niemcy, Francja i Włochy martwią się, że Ukraina wygra

„Kraje Europy Zachodniej coraz częściej podkreślają konieczność dyplomatycznego rozwiązania wojny” – pisze w Politico Matthew Karnitschnig....

zobacz więcej

Wawrzyk ocenił, że pieniądze z KPO trafią do Polski, gdy „Platforma Obywatelska przedstanie robić naszemu państwu czarny lobbing w Brukseli”.

W odpowiedzi Piotr Borys stwierdził, że Donald Tusk odblokował już pieniądze dla Polski.

Zobacz także:   Europosłowie PO, Lewicy i Polski 2050 poparli dalsze blokowanie KPO dla Polski

– Środki europejskie są odblokowane. Czekają na likwidację Izby Dyscyplinarnej – zaznaczył poseł PO. Przytoczył wypowiedź nowej szefowej PE, która mówiła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że Polska ma cofnąć reformy wymiaru sprawiedliwości.

– Prezes Kaczyński publicznie się na to zgodził, po czym nie może tego zrobić, bo Solidarna Polska blokuje likwidację Izby Dyscyplinarnej. Takie są fakty – ocenił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej