RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czternasta emerytura. Wiadomo, kiedy będzie wypłacana

Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób – poinformowała w Świerczach na Mazowszu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rolnik emeryt będzie mógł pracować na roli i nie straci świadczeń [WIDEO]

Rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości – zakłada...

zobacz więcej

Szefowa MRiPS wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem odwiedziła Klub „Senior Plus” w Świerczach.

Na konferencji prasowej minister przypomniała, że we wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Zapowiedziała, że ustawa o czternastych emeryturach wejdzie w życie w sierpniu. – Od sierpnia ruszą pierwsze wypłaty. Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, odpowiednie organy będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno–rentowego – podkreśliła Maląg.

Zaznaczyła, że świadczenie zostanie wypłacone w wysokości minimalnej emerytury, czyli będzie to 1338,44 zł. Szefowa resortu rodziny poinformowała, że według szacunków czternastki otrzyma około 9 mln emerytów i rencistów.

30 tys. zł miesięcznie. Czy Tusk zostanie najbogatszym emerytem w Polsce?

Dziś przewodniczący PO, Donald Tusk skończy 65 lat i dzięki obniżeniu wieku emerytalnego przez rząd PiS, osiągnął właśnie wiek emerytalny. Z...

zobacz więcej

Wskazała, że w przypadku czternastych emerytów wprowadzony będzie mechanizm złotówka za złotówkę. Oznacza to, że świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają osoby, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie będzie wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Minister rodziny zwróciła uwagę, że na tegoroczne trzynastą i czternastą emeryturę jest ponad 25 mld zł.

Maląg akcentowała też, że rząd realizuje wiele programów dla seniorów.

– Czternasta emerytura niedługo stanie się faktem, będziemy rozmawiali dziś o niej na rządzie. To kolejne wsparcie w ramach realizacji naszej polityki skierowanej na drugiego człowieka, naszej solidarności międzypokoleniowej i odpowiedzialności za drugiego człowieka – powiedziała szefowa MRiPS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej