RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jak FSB oszukiwało Putina, oderwanego od rzeczywistości. Media ujawniają

Informacje FSB były nieprawdziwe (fot. Shutterstock/SGr; Kremlin Press Service/Anadolu Agency via Getty Images)
Informacje FSB były nieprawdziwe (fot. Shutterstock/SGr; Kremlin Press Service/Anadolu Agency via Getty Images)

Władimir Putin podejmując decyzję o inwazji militarnej na Ukrainę głównie opierał się na raportach przekazywanych przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa – poinformował rosyjski portal niezależny Ważne Historie. Serwis wskazał, prezydent Rosji szczególnie korzystał z piątego wydziału FSB, który zajmuje się zbieraniem i analizą informacji z krajów byłego Związku Radzieckiego. Ważne Historie przypomina, że przekazywane dane były w dużej mierze nieprawdziwe.

Kolejne dostawy broni z Niemiec na Ukrainę

W ciągu ostatnich dwóch tygodni z Niemiec na Ukrainę dotarło 2450 sztuk ręcznych granatników przeciwpancernych RGW 90, 1600 min przeciwpancernych...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Dziennikarze – którzy próbowali ustalić, jak doszło do podjęcia decyzji o rozpoczęciu wojny i dlaczego władze rosyjskie popełniły błąd, sądząc, że uda się ją szybko wygrać – podkreślają, że Władimir Putin atakując Ukrainę dysponował nieprawdziwymi danymi, zaś funkcjonariusze piątego wydziału FSB „opierali się na domysłach, niewłaściwie interpretowali sytuację i fantazjowali, a kierownictwo z zadowoleniem w to wierzyło”.

Putinowi donoszono, że „poszczególne regiony Ukrainy funkcjonują w oderwaniu od władz w Kijowie i warto tylko szturchnąć je palcem, aby uciekły w stronę Rosji”.

Informacje od bezpieki Janukowycza


Kreml planował zajęcie Mariupola w trzy dni, a Kijowa – w pięć. W rzeczywistości portu nad Morzem Azowskim nie udało się całkowicie zdobyć aż do tej pory, a spod Kijowa rosyjska armia musiała się wycofać.

Według serwisu rosyjskie służby opierały się na informacjach przedstawianych przez byłych funkcjonariuszy ukraińskiej służby bezpieczeństwa, głównie związanych ze zbiegłym w 2014 r. z Ukrainy byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem. „Informatorzy” FSB albo nie mieli żadnych informacji, albo przedstawiali je w zniekształconej formie.

Według dziennikarzy również samo kierownictwo FSB wolało nie przekazywać Putinowi informacji, które mogłyby zaprzeczyć ogólnemu obrazowi sytuacji. Rosyjski portal niezależny podkreślił, że istotną rolę w przyjęciu decyzji o ataku na Ukrainę odegrali doradcy Władimira Putina, którzy nie pogodzili się z rozpadem Związku Radzieckiego i są zwolennikami teorii spiskowych. W ocenie dziennikarzy Ważnych Historii Władimir Putin od dawna znajduje się w izolacji od rzeczywistości i alternatywnych źródeł informacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej