RAPORT

Wojna na Ukrainie

Müller: Jak zostanie przyjęta ustawa prezydenta, będzie wypłata środków z KPO

Porozumienie z Komisją Europejską polega na tym, że jeżeli zostanie przyjęta prezydencka ustawa, zakładająca likwidację Izby Dyscyplinarnej, oznaczać to będzie wypłatę środków z KPO – powiedział w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller.

„Jesteśmy przedmiotem szantażu”. Ziobro: Pieniądze z KPO należą się Polsce jak kość psu

Przez ostatnie miesiące jesteśmy przedmiotem szantażu w sprawie uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy; pieniądze z KPO należą się Polsce jak...

zobacz więcej

W programie „Jedziemy” w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller był pytany, czy na pewno jest porozumienie z Komisją Europejską w sprawie KPO i czy po przyjęciu przez Sejmu ustawy zakładającej likwidacje Izby Dyscyplinarnej SN Komisja Europejska nie wymyśli jakiegoś kolejnego pretekstu, by nie wypłacać Polsce pieniędzy.

– W ramach Unii Europejskiej są oczywiście radykałowie, którym zależy na tym, aby w tym porozumieniu w przyszłości szukać nieporozumienia, ale jestem przekonany, że akurat na tym poziomie, jeśli chodzi o KPO, doszliśmy do takiego porozumienia, że jeżeli zostanie przyjęta ustawa pana prezydenta, która jest w Sejmie, będzie to oznaczało wypłatę środków – odpowiedział rzecznik rządu.

Przyznał, że ze strony Komisji Europejskiej była wola, by „szczegółowo zapisać pewne rzeczy” i przez wiele miesięcy komisja „próbowała dopisać rzeczy, na które my się nie godziliśmy”. – To jest kompetencja krajowa, więc zgodziliśmy się na to, na co my chcieliśmy się zgodzić, czyli na to, co było w projekcie pana prezydenta – zaznaczył Müller.

„Woronicza 17”. Poseł Suski: Pieniądze w UE są rozdzielane politycznie

Będąc parlamentarzystami mamy obowiązek dbania o interesy Polski i Polaków. My rozumiemy ten interes jako walkę o pieniądze i o suwerenność....

zobacz więcej

Został też zapytany o ocenę pomysłu Komisji Europejskiej, by płacić Rosji za surowce rublami. Rzecznik odpowiedział, że byłoby to złamanie sankcji nałożonych na Rosję.

– Będziemy to obserwować i w razie czego podejmować środki prawne, dotyczące łamania sankcji przez poszczególne państwa, a to oznacza konsekwencje prawne dla tych państw – powiedział.

KE wciąż oficjalnie nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd KPO, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Rzeczniczka KE Veerle Nuyts przekazała w środę 11 maja, że polski KPO musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.

– Pracowaliśmy z Polską w sprawie wszystkich trzech punktów i jesteśmy zadowoleni z wyników rozmów. Teraz czekamy na potwierdzenie Polski – przekazała wówczas Nuyts.

W czwartek komisja sprawiedliwości i praw człowieka ma kontynuować prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładającym likwidację Izby Dyscyplinarnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej