RAPORT

Wojna na Ukrainie

Białoruskie wojsko ustawia na granicy betonowe bloki i blokady

Dowódcy Łukaszenki mówią o prowokacji państw NATO (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Dowódcy Łukaszenki mówią o prowokacji państw NATO (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Białoruskie wojsko ustawia betonowe bloki i punkty kontrolne przy granicy z Ukrainą – poinformowało Radio Swoboda. Dowództwo sił zbrojnych Białorusi tłumaczy to ochroną przed Ukraińcami i „wojskami NATO”.

Zaskakujące słowa Łukaszenki do generalicji. Jest nagranie

Aleksander Łukaszenka przemawiając do swoich generałów zachwalał taktykę sił zbrojnych Ukrainy. – Najbardziej skuteczne okazały się grupy mobilne,...

zobacz więcej

Według relacji mieszkańców graniczącego z Ukrainą białoruskiego obwodu homelskiego (skąd w pierwszej fazie inwazji atakowały rosyjskie wojska) wojsko ustawiło betonowe bloki, blokady dróg i samochody bojowe. Blokady zauważono około dwa kilometry od granicy z Ukrainą.

Jak opisuje rozgłośnia, powołując się na mieszkańca Homla, osoby wjeżdżające do białoruskich miejscowości granicznych mają sprawdzane dokumenty. Żołnierze kontrolują też samochody.

Siły specjalne na granicy


Z kolei mieszkaniec obwodu łojowskiego powiedział, że w kilku miejscach do niedawna znajdowały się zamaskowane czołgi. – Teraz już ich nie ma, zostały usunięte, wyjechały – opowiada.

Matka jednego z żołnierzy, który służy w słonimskiej brygadzie zmechanizowanej i spędził ponad miesiąc na granicy z Ukrainą, w powiecie brahińskim, powiedziała, że żołnierze wrócili już do Słonimia. – W ich miejsce pojawiły się teraz Siły Operacji Specjalnych – powiedziała matka żołnierza.

Ćwiczenia wojskowe na Białorusi. Wywiad ujawnia, co chce zrobić Rosja

Reżim Alaksandra Łukaszenki rozpoczął niezapowiadane ćwiczenia wojskowe. Według brytyjskiego wywiadu ćwiczenia nie są czymś niezwykłym, ale „Rosja...

zobacz więcej

Radio Swoboda cytuje też Igora Karola, pierwszego zastępcę szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi. Wojskowy powiedział telewizji państwowej o możliwych zagrożeniach ze strony Ukrainy i krajów NATO. Nie wykluczył „prowokacji na granicy”.

– Na Morzu Śródziemnym i Bałtyku utworzono grupę uderzeniową uzbrojoną w pociski manewrujące. Niestety pociski manewrujące nie są bronią do obrony, są bronią przede wszystkim do ataku. Zasięg tych pocisków pozwala prowadzić ostrzał na nasz kraj – powiedział zastępca szefa sztabu.

Mówił też o obecności batalionowych grup taktycznych na granicy, dodając, że „to się nigdy wcześniej nie zdarzyło”. – Są w bazach w pobliżu naszych granic, są w pełni przygotowane, obsadzone, mają rezerwy i są gotowe do działania zgodnie z ich przeznaczeniem – powiedział Igor Karol.

Oznajmił przy tym, że Ukraina skoncentrowała „przeciwko Białorusi około 10 tys. Żołnierzy". – Wszyscy są uzbrojeni po zęby, więc mogą być prowokacje – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej