RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Napisał to na niebie. Antywojenne przesłanie Polaka podbija sieć

Napis „Make beer not war” pojawił się na polskim niebie (fot. flightradar24.com)
Napis „Make beer not war” pojawił się na polskim niebie (fot. flightradar24.com)

Najnowsze

Popularne

W powietrzu spędził cztery godziny, z czego ponad dwie na tworzeniu podniebnego przesłania. Efekt? Mówi o tym cały świat. Polski pilot nad naszymi głowami „narysował” antywojenne hasło, z lekką modyfikacją: „Make beer not war” („Róbcie piwo, zamiast czynić wojnę”).

„Cały świat jest przeciwko nam”. Rosjanie w szoku po słowach eksperta w TV

Rosyjska propaganda od ponad dwóch miesięcy wmawia obywatelom, że ich „operacja” na Ukrainie przebiega świetnie i zgodnie z planem. Tymczasem jeden...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Swoisty performance Polaka zauważył śledzący ruch lotniczy serwis Flightradar24, publikując mapę polskiego nieba z wyrysowanym hasłem.

Niecodzienna akcja polskiego pilota


Napis nie był widoczny z ziemi gołym okiem, a jedynie wyznaczony przez niecodzienną trasę pilota samolotu. Umożliwił to transponder ADS-B, standardowe wyposażenie w lotnictwie, umożliwiający śledzenie pozycji maszyny w czasie rzeczywistym.

Eksperci zauważają, że piloci niewielkich maszyn często wykorzystują transpondery do „przekazania nam czegoś” – zazwyczaj są to serca lub choinki, choć pojawiają się też wiadomości pisemne. Tym bardziej, że piloci dla zdobycia uprawnień zazwyczaj muszą spędzić w powietrzu wiele godzin, a w ten sposób urozmaicają sobie czas.

Na ich tle wybija się „dzieło” stworzone przez polskiego pilota, który w weekend wyleciał z lotniska w Poznaniu. Dwuosobowym samolotem Tecnam P2008 JC spędził w powietrzu blisko cztery godziny, na swój sposób protestując przeciwko wojnie na Ukrainie.

„Make beer not war” nad naszymi głowami”


Stworzony przez niego napis „Make beer not war”, to zmodyfikowana wersja pacyfistycznego hasła „Make love not war” („Kochajcie się, zamiast czynić wojnę”) z czasów wojny w Wietnamie.

„FCK Putin”


To zresztą nie pierwsza antywojenna inicjatywa na polskim niebie. W marcu – również w okolicy Poznania – jeden z pilotów swoją trasą stworzył napis „FCK Putin”. Zobacz także: Rosyjski rządowy samolot okrąża Europę i leci do USA

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej