RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kryzys w Meksyku. Prezydent wzywa rodaków do „rozwijania samozaopatrzenia”

Prezydent Meksyku apeluje o zakładanie sadów i ogródków (fot. Pixabay)
Prezydent Meksyku apeluje o zakładanie sadów i ogródków (fot. Pixabay)

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zwrócił się do rodaków z apelem, aby wobec szalejącej drożyzny i gwałtownego zmniejszenia importu zbóż i innych produktów rolnych spowodowanego wojną na Ukrainie, zajęli się organizowaniem samozaopatrzenia przez zakładanie własnych ogródków i sadów.

Rekordowa inflacja w USA i Europie. MFW pokazało, skąd się ona bierze

„Skutki wojny będą się rozprzestrzeniać daleko i szeroko” – piszą analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Podkreślają, że w Stanach...

zobacz więcej

W tym celu zaproponował rozszerzenie, przy wsparciu państwa, programu nazwanego „Siejąc życie”, mającego zwiększyć obszar upraw kukurydzy, fasoli, ryżu, a także kawy i ogrodów owocowych. Do szerokiego udziału w programie prezydent zachęcał zarówno zawodowych rolników i sadowników, jak i pozostałych obywateli.

Jednocześnie rząd federalny Meksyku przedstawił plan „Pakietu przeciwko inflacji i drożyźnie”. Polega on na podjęciu próby ustanowienia maksymalnych cen podstawowych artykułów rolnych, paliw i innych towarów powszechnej konsumpcji, których ceny poszły gwałtownie w górę od chwili rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

– Światowy kryzys wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę sprawia, że musimy być przygotowani na stawienie czoła dalszemu wzrostowi cen żywności i paliw, a zwłaszcza produktów podstawowego koszyka żywnościowego, takich jak fasola, kukurydza i ryż – tłumaczył Obrador.

Inflacja, która przyspiesza w Meksyku już od 17 miesięcy w związku z pandemią koronawirusa, doprowadziła do blisko 15-procentowego wzrostu cen artykułów rolnych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Uczyniło to jeszcze bardziej tragiczną sytuację 28,6 mln mieszkańców 129-milionowego kraju, którzy z powodu niskich dochodów i inflacji już przed wybuchem wojny na Ukrainie mieli „ograniczony dostęp do wartościowych artykułów spożywczych” – jak to określają ekspertyzy rządowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej