RAPORT

Pogarda

Zełenski: Ukraińscy bohaterowie są potrzebni Ukrainie żywi [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozpoczęła się operacja w celu uratowania obrońców Mariupola. Wcześniej media informowały, że z tamtejszego kombinatu Azowstal wywożeni są ranni ukraińscy żołnierze.

Borrell: Żadnego kawałka Ukrainy nie uznamy za część Rosji

Wysoki Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych Josep Borrell zapewnił w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli, że Unia nie uzna żadnego...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

W swym codziennym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że dzięki zbrojnym siłom Ukrainy, wywiadowi, Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi i Organizacji Narodów Zjednoczonych „mamy nadzieję, że uda się uratować życie naszych chłopców. Są wśród nich ciężko ranni, którzy potrzebują pomocy”.

– Ukraińscy bohaterowie są potrzebni Ukrainie żywi. To nasza zasada – podkreślił.

Prezydent powiedział, że operację w Mariupolu rozpoczęli ukraińcy żołnierze i funkcjonariusze wywiadu. – Żeby chłopcy wrócili do domu, praca musi potrwać. Ta praca potrzebuje delikatności i czasu – wyjaśnił.

Dowódcy ukraińskich oddziałów, broniących kombinatu Azowstal w Mariupolu, otrzymali rozkaz ratowania życia swoich żołnierzy. Poinformował o tym sztab generalny ukraińskiej armii. W komunikacie poinformowano, że 53 ciężko rannych żołnierzy zostanie przewiezionych do szpitala w mieście Nowoazowsk (kontrolowanym przez separatystów z DRL). 211 żołnierzy ewakuowano korytarzem humanitarnym do miejscowości Ołenywka. Następnie, dzięki procedurze wymiany, mają trafić na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie.

Wcześniej o ewakuacji Azowstalu poinformował dowódca pułku Azow, który broni ostatniego ukraińskiego punktu oporu w Mariupolu. – W celu ratowania życia ludzi cały garnizon mariupolski wykonuje decyzję najwyższego dowództwa wojskowego i liczy na wsparcie ukraińskiego narodu – oznajmił ppłk Denys Prokopenko w nagraniu opublikowanym na Telegramie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej