RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szwecja i Finlandia chcą do NATO. „To wzmocni bezpieczeństwo Europy”

Szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Wieka Brytania zdecydowanie popiera wniosek Szwecji i Finlandii w sprawie akcesji do NATO, która wzmocni bezpieczeństwo Europy i powinna nastąpić jak najszybciej – oznajmiła w komunikacie szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.

Erdogan: Dyplomaci Szwecji i Finlandii nie mają po co przyjeżdżać do Ankary

– Nie poprzemy wniosku o akcesję Szwecji i Finlandii do NATO, dyplomaci tych krajów nie mają po co przyjeżdżać do Turcji – oświadczył w...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„Z satysfakcją oczekujemy podjęcia współpracy z nimi (ze Szwecją i Finlandią) jako nowymi członkami NATO i jesteśmy gotowi zaoferować im wszelką pomoc w okresie poprzedzającym akcesję” – głosi komunikat.

„Nasze wspólne deklaracje podpisane przez premiera ze Szwecją i Finlandią dowodzą naszego trwałego i jednoznacznego zobowiązania na rzecz tych krajów” – napisała Truss.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, szefowa rządu Szwecji Magdalena Andersson i prezydent Finlandii Sauli Niinisto podpisali w środę „deklarację solidarności” o zacieśnieniu współpracy w kwestii bezpieczeństwa. Według fińskich mediów w praktyce oznacza to, że w razie ataku Rosji Finów wsparłyby wielonarodowe siły ekspedycyjne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej