RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Absurd”. Magierowski dla Fox News o groźbach Kremla pod adresem Polski

Prezydent Rosji Władimir Putin grozi Polsce i NATO (fot. PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML)
Prezydent Rosji Władimir Putin grozi Polsce i NATO (fot. PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML)

Ambasador Polski w Waszyngtonie Marek Magierowski określił groźby Kremla pod adresem Polski mianem absurdalnych. W wywiadzie dla telewizji Fox News ambasador wyraził przekonanie, że mimo obecnego sprzeciwu niektórych krajów, Szwecja i Finlandia zostaną przyjęte do NATO.

Stoltenberg: Z zadowoleniem przyjmuję decyzję szwedzkiego rządu

– Z zadowoleniem przyjmuje decyzję szwedzkiego rządu o ubieganiu się o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim – powiedział sekretarz generalny...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Marek Magierowski został zapytany o wypowiedzi przedstawicieli Kremla o konieczności „denazyfikacji” Europy wschodniej, przede wszystkim Polski. – Uważam te groźby za absurdalne i kuriozalne – odpowiedział ambasador wskazując na „upokarzające” porażki rosyjskich wojsk na Ukrainie.

– Nie jestem wstanie wyobrazić sobie inwazji rosyjskich wojsk na Polskę, Litwę czy Finlandie w przewidywalnej przyszłości – dodał. Ambasador przestrzegł jednak przed niedocenianiem zdolności bojowych Rosji, która – jego zdaniem – nie użyła jeszcze całego swojego potencjału militarnego na Ukrainie.

Finlandia i Szwecja chcą do NATO


Decyzje Szwecji i Finlandii o wystąpieniu o członkostwo w NATO Marek Magierowski uznał za znakomitą wiadomość. Wyraził też przekonanie, że uda się osiągnąć porozumienie w tej sprawie z Turcją. – Jestem pewien, że po szczycie NATO w Madrycie będziemy kontynuować politykę otwartych drzwi, która także odnosi się do Ukrainy – powiedział ambasador.

Ocenił też, że groźby użycia broni nuklearnej przez Rosję są blefem ze strony Moskwy. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej