RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jaki jest los najciężej rannych obrońców Azowstalu? Pułk Azow: Wykonaliśmy rozkaz

Wiekszość obrońców Azowstalu jest kontuzjowana lub ranna, z tego wielu ciężko (fot. PAP/EPA/REGIMENT AZOV PRESS SERVICE HANDOUT)
Wiekszość obrońców Azowstalu jest kontuzjowana lub ranna, z tego wielu ciężko (fot. PAP/EPA/REGIMENT AZOV PRESS SERVICE HANDOUT)

Dowódca pułku Azow, który broni ostatniego ukraińskiego punktu oporu w Mariupolu, oświadczył w poniedziałek, że obrońcy wykonali rozkaz najwyższego dowództwa. Według nieoficjalnych informacji chodzi o ewakuację najciężej rannych obrońców do szpitali na terenie separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej.

Kapitan pułku Azow: Obrońcy Mariupola zabili blisko 6 tys. rosyjskich żołnierzy

Obrońcy Mariupola zabili blisko 6 tys. żołnierzy rosyjskich i zniszczyli ponad 100 sztuk rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego – poinformował...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

W celu ratowania życia ludzi cały garnizon mariupolski wykonuje decyzję najwyższego dowództwa wojskowego i liczy na wsparcie ukraińskiego narodu – oznajmił ppłk Denys Prokopenko w nagraniu na Telegramie.

Oficer nie powiedział wprost, o jaki rozkaz chodzi, ale - jak wskazuje ukraińska sekcja BBC - w poniedziałek Ministerstwo Obrony Rosji podało, że po rozmowach z obleganymi ukraińskimi żołnierzami udało się porozumieć w sprawie wywiezienia rannych.

38 nalotów w ciągu doby. Rosjanie zbombardowali Azowstal

38 ataków z powietrza przeprowadzili Rosjanie w ciągu minionej doby na zakłady Azowstal, ostatni w mieście punkt oporu sił ukraińskich –...

zobacz więcej

Agencja Reutera powołując się na świadków podała, że ukraińscy żołnierze ewakuowani Azowstalu przybyli w poniedziałek wieczorem do Nowoazowska, który jest obecnie pod kontrolą wspieranych przez Rosję separatystów z tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej,

Według świadków żołnierze zostali przywiezieni pięcioma autobusami i transporterem opancerzonym piechoty. Część z nich wyniesiono na noszach i przetransportowano do szpitala.

Sztab generalny ukraińskiej armii potwierdził, że dowódcy ukraińskich oddziałów, broniących kombinatu Azowstal w Mariupolu, otrzymali rozkaz ratowania życia swoich żołnierzy. W komunikacie poinformowano, że 53 ciężko rannych żołnierzy zostanie przewiezionych do szpitala w mieście Nowoazowsk (kontrolowanym przez separatystów z DRL). 211 żołnierzy ewakuowano korytarzem humanitarnym do miejscowości Ołenywka. Następnie, dzięki procedurze wymiany, mają trafić na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Również przedstawiciel batalionu donieckiej pseudorepubliki Ołeksandr Chodakowski oświadczył w poniedziałek, że z piwnic Azowstalu ewakuowani zostali ciężko ranni w ramach wymiany na rosyjskich jeńców – podały Nowosti Donbassa na Telegramie.

Obrońcy Mariupola, wśród których większość jest kontuzjowana lub ranna, nie chcieli do tej pory oddać się w ręce okupanta, argumentując to nienawiścią Rosjan do żołnierzy Azowa. A co za tym idzie, realną groźbą zamordowania ich lub uwięzienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej