RAPORT

Wojna na Ukrainie

Modlitwa o „cierpliwość i miłość w drodze ku jedności”. Uroczystości ku czci św. Andrzej Boboli

W 20. rocznicę ogłoszenia św. Andrzeja Boboli Patronem Polski, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył mszy świętej odpustowej w Sanktuarium świętego Andrzeja Boboli w Warszawie. Kościół w Polsce obchodzi uroczystość świętego Andrzeja Boboli, patrona Polski i metropolii warszawskiej, a także patrona jedności Kościoła i ewangelizacji w trudnych czasach.

105. rocznica objawień fatimskich. Czy przesłanie jest nadal aktualne?

W tym roku przypada 105. rocznica objawień fatimskich. Z tej okazji w Fatimie 13 maja odbywają się uroczystości rocznicowe z udziałem pielgrzymów...

zobacz więcej

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej biskup Romuald Kamiński w homilii mówił, że święty Andrzej Bobola jest „patronem wyróżniającym się spośród świadków Jezusa”. – Innych świętych znały od początku i wielkie rzesze, i liczne narody. Ty rozpocząłeś przedstawienie się światu od wołania z głębin grobu. O innych mówimy, że są patronami dzieł, założycielami wspólnot, wielkimi myślicielami – a ty wrosłeś nierozdzielnie w tkankę tego narodu i o każdej porze jesteś gotów na służbę i stajesz do walki w jego obronie – mówił hierarcha, zwracając się do świętego.

„Tyś jest mocarzem na każdy czas”


Dodał, że patron Polski i męczennik jest szczególnym sprzymierzeńcem Ojczyzny, „dlatego modlimy się, za jego wstawiennictwem, o łaskę pokoju i jedności”. – Tyś jest mocarzem na każdy czas. Nowe pokolenia, nowi ludzie, którzy przychodzą i szukają bezpiecznej przestrzeni na realizację swego powołania – w tobie odnajdują wielkiego sprzymierzeńca – mówił biskup Kamiński.

Zobacz także: „Odpowiedź Jana Pawła II na kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele”. Premiera filmu w TVP1

W tym roku, który rozpoczął się w atmosferze wojny na terenach – kontynuował hierarcha – „tak tobie jak i nam bliskich, modliliśmy się w nowennie za twoim wstawiennictwem o dar pokoju na Ukrainie, o łaskę jedności i o pomyślność dla naszej ojczyzny”

Beatyfikacja siostry „Aguchity”. Była ofiarą lewackiego terroryzmu

7 maja w mieście La Florida w północno-zachodnim Peru prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławioną...

zobacz więcej

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej zawierzył świętemu Andrzejowi Boboli trudne sprawy narodu. "Święty Andrzeju, nasz wielki patronie - sprawie upragnionej jedności w Kościele i świecie, oddałeś całe swe życie dopełnione męczeńską śmiercią. Oręduj za nami u Boga, by nam nie zabrakło cierpliwości i miłości w drodze ku jedności" - modlił się w homilii biskup Kamiński.

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży w Wilnie, Połocku, Warszawie, Łomży oraz Pińsku. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Jego gorliwość budziła niechęć wśród wielu ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał. W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.

Św. Andrzej Bobola został kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI, a w 2002 r. został ogłoszony patronem Polski. W 2007 r. episkopat nadał kościołowi, w którym znajdują się jego relikwie, tytuł sanktuarium narodowego. Oficjalne ogłoszenie tego tytułu miało miejsce 16 maja 2008 r. podczas uroczystości ku czci świętego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej