RAPORT

Pogarda

Firmy księgowe i zbrojeniowe. Przydacz o kolejnych pakietach sankcji

Polska i inne kraje UE szukają nowych, potencjalnych dostawców gazu (fot. Shutterstock)
Polska i inne kraje UE szukają nowych, potencjalnych dostawców gazu (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

– Wierzę głęboko, że KE, która bierze na siebie ciężar rozmów w sprawie embarga na ropę z Rosji, doprowadzi te rozmowy do pozytywnego końca – ocenił w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Prezes Lotosu o planowanej w 2011 r. sprzedaży. „Nikt mnie nie pytał”

Byłem przekonany, że w 2011 r. transakcja sprzedaży Lotosu nie powinna dojść do skutku. Nikt mnie nie pytał, co myślę na ten temat – powiedział...

zobacz więcej

W poniedziałek w Brukseli odbyły się rozmowy ministrów spraw zagranicznych UE . Przydacz zaznaczył, że rozmowy dotyczyły kolejnych pakietów sankcji wobec Rosji, w tym zaproponowanego przez KE embarga na ropę z Rosji.

– Decyzja będzie zapadać w perspektywie następnych dni, tak aby najpóźniej na najbliższej Radzie Europejskiej można było przejść do kolejnych, ewentualnych pakietów. W tym pakiecie zaprezentowanym przez KE (...) znalazło się szereg elementów, o które zabiegała Polska. Mówię o kilkunastu firmach przemysłu zbrojeniowego, które aktywnie wspierają rosyjskie siły zbrojne. Mówię o firmach księgowo-podatkowo-lobbingowych, które aktywnie pomagają omijać, czy starają się omijać sankcje wobec Rosji – zaznaczył.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Pytany o rozmowy ws. embarga na ropę z Rosji, odpowiedział, że będą one trwały. – Jestem dobrej myśli. Mam nadzieje, że uda się znaleźć porozumienie i wspólne stanowisko wszystkich członków UE – zaznaczył.

Ile za prąd w przyszłym roku? Prezes URE: Dostawcy węgla wypowiadają umowy

Dostawcy węgla wypowiadają dotychczasowe umowy. Stąd nie wiemy, ile może kosztować prąd w przyszłym roku. To przekłada się na rosnące ceny energii...

zobacz więcej

– Wierzę głęboko, że KE, która bierze na siebie ciężar rozmów, doprowadzi te rozmowy do pozytywnego końca. (...) Ta decyzja jest potrzebna jak najszybciej – dodał.

Zaznaczył że Polska zabiega o to, aby KE wydzieliła dodatkowe środki na wsparcia w związku z napływem uchodźców z Ukrainy. – Mamy ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy, z czego zdecydowana większość to kobiety z dziećmi – zaznaczył. Dodał, że wsparcia wymagają też Polacy, którzy udzielają schronienia uchodźcom z Ukrainy.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE spotkali się też z szefową MSZ Kanady. Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy energetycznej.

Hiszpania wysyła gaz do Europy przy maksymalnej przepustowości

Od kwietnia dwa gazociągi z Hiszpanii do Francji, Larrau i Irun, pracują przy maksymalnej przepustowości – wynika z danych firmy zarządzającej...

zobacz więcej

– W dyskusji wszyscy sojusznicy, w tym także Polska, wszyscy partnerzy zgodzili się co do kontynuacji po pierwsze wsparcia zarówno ze strony europejskiej, jak i kanadyjskiej dla Ukrainy zaatakowanej przez Rosję. Dyskutowano jednocześnie o możliwościach intensyfikacji współpracy unijno-kanadyjskiej, poszczególnych państw z Kanadą, m.in. w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Kanada jest dużym producentem gazu – powiedział.

Duża rola dla Polski


Dodał, że Polska i inne kraje UE szukają nowych, potencjalnych dostawców gazu. – Polska ma tu dużą rolę do odegrania z uwagi na fakt, że posiadamy terminal LNG, a także w ramach Inicjatywy Trójmorza rozbudowaliśmy w ostatnim czasie infrastrukturę gazową i interkonektory z innymi krajami – powiedział wiceminister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej