RAPORT

Wojna na Ukrainie

Borrell: Żadnego kawałka Ukrainy nie uznamy za część Rosji

Będzie kolejna transza pomocy dla Ukrainy (fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)
Będzie kolejna transza pomocy dla Ukrainy (fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)

Wysoki Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych Josep Borrell zapewnił w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli, że Unia nie uzna żadnego kawałka terytorium Ukrainy za część Rosji.

Ukraina zajęła majątki firm należących m.in. do krewnych „kuma Putina”

Na wniosek ukraińskich śledczych łyczakowski Sąd Rejonowy we Lwowie zadecydował o zajęciu majątku przedsiębiorstw należących do krewnych...

zobacz więcej

– Nie uznamy ani jednego kilometra kwadratowego ukraińskiej ziemi odebranego przez Rosję. Nie uznaliśmy Krymu, nie uznamy żadnego kawałka Ukrainy za część Federacji Rosyjskiej. Bronimy integralności terytorialnej Ukrainy. Licząc, że Ukraina wygra tę wojnę, mamy na myśli, że odeprze inwazję napastnika poza swoje granice – wyjaśnił Borrell po zakończeniu spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Poinformował także, że uczestnicy posiedzenia zgodzili się przeznaczyć dalsze 500 mln euro na dostawy broni i sprzętu dla ukraińskiej armii. Tym samym, wsparcie na cele wojskowe, które Unia wyasygnowała dla Ukrainy sięgnęło w sumie dwóch miliardów euro. Pierwszy pakiet w wysokości pół miliarda euro został uzgodniony jeszcze pod koniec lutego. Kolejne dwa - w marcu i kwietniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej