RAPORT

Wojna na Ukrainie

Stoltenberg: Z zadowoleniem przyjmuję decyzję szwedzkiego rządu

Ambasador Szwecji przy NATO wkrótce przekaże dokument władzom organizacji (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Ambasador Szwecji przy NATO wkrótce przekaże dokument władzom organizacji (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

– Z zadowoleniem przyjmuje decyzję szwedzkiego rządu o ubieganiu się o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Szwecja i Finlandia chcą do NATO, ale warunków Turcji nie spełnią

Szwecja i Finlandia nie zgodziły się na turecki warunek wydania 33 osób powiązanych z kurdyjskimi bojownikami i opozycjonistą Fethullahem Gulenem....

zobacz więcej

„Ważna rozmowa z premier Szwecji Magdaleną Andersson. Z zadowoleniem przyjmuję decyzję jej rządu o ubieganiu się o członkostwo w NATO. Szwecja jest jednym z naszych najbliższych partnerów, a członkostwo wzmocniłoby bezpieczeństwo obszaru euroatlantyckiego i Szwecji w krytycznym momencie” – napisał Stoltenberg na Twitterze.

Andersson poinformowała w poniedziałek, że jej rząd podjął decyzję, by poinformować NATO o chęci dołączenia do Sojuszu.

– Ambasador Szwecji przy NATO wkrótce przekaże dokument władzom organizacji. Szwecja potwierdzi wówczas pisemnie swoją chęć i zdolność do członkostwa w sojuszu obronnym – podkreśliła Andersson na konferencji prasowej.

Tego samego dnia większość partii zasiadających w parlamencie Szwecji opowiedziała się za wstąpieniem kraju do NATO.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej