RAPORT

Wojna na Ukrainie

Obajtek: PO chciała sprzedać Lotos Rosjanom, my wprowadzamy największą firmę świata

Z odtajnionej w poniedziałek notatki dowiadujemy się, że rząd PO–PSL planował w 2011 sprzedaż Lotosu. – Jak ci ludzie mają czelność mówić, że my wyprzedajmy polski majątek w świetle wiedzy, którą dziś mamy – mówił w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info Daniel Obajtek.

Rzecznik PO komentuje notatkę Grada. Przypomniano mu 740 spółek do prywatyzacji

Zamiast się ekscytować notatką, lepiej weźcie przykład z naszego rządu i odwołajcie wyprzedaż polskiego majątku – napisał na Twitterze rzecznik...

zobacz więcej

Michał Adamczyk spytał Obajtka, czy zgadza się zarzutami polityków PO, że Orlen sprzedaje część stacji firmie MOL, która ich zdaniem, ma być zależna od rosyjskiego kapitału.

Szef Orlenu po raz kolejny podkreślił, że to Komisja Europejska nakazała Orlenowi odsprzedanie części stacji, „a i tak warunki połączenia z Lotosem są dużo lepsze niż to na początku proponowała KE. Dodał także, że w węgierskiej firmie MOL nie ma kapitału rosyjskiego.

– W Polsce mamy teraz około 8 tysięcy stacji, sprzedajemy MOL 400, ale także kupujemy 200, które mają podobny zysk operacyjny. Dodatkowo cały czas dokupujemy stacje w regionie, ostatnio kupiliśmy ponad 20 stacji benzynowych na Słowacji. Nie ma większego sensu trzymania stacji koło stacji (tak będzie po połączeniu Orlenu z Lotosem – przyp. red.) – mówił Obajtek.

Obajtek przekonywał, że PO chciała sprzedać cały Lotos, „a my wydzieliliśmy rafinerię w Gdańsku i wprowadziliśmy nowego partnera; największą firmę na świecie Saudi Armaco.

– Mamy pakiet większościowy w rafinerii, nadzorujemy jej pracę, a dodatkowo podpisaliśmy m.in. umowę na dostawę 20 milionów ton ropy – mówił szef Orlenu.

Krótkie nogi kłamstwa Budki. Jak koalicja PO-PSL głosowała ws. sprzedaży Lotosu?

W 2012 r. posłowie rządzącej wóczas koalicji PO-PSL chcieli odrzucić obywatelski projekt ustawy sprzeciwiającej się sprzedaży Grupy Lotos....

zobacz więcej

Obajtek o planach sprzedaży Lotosu za PO: Działanie wbrew racji stanu


Prezes PKN Orlen odniósł się także do odtajnionej notatki z 2011 roku, którą podpisał ówczesny minister skarbu Aleksander Grad. Wynika z niej, że rząd PO-PSL zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią Lotosu w Gdańsku.

– To było działanie wbrew polskiej racji stanu – mówił, wyliczając, które spółki za czasów PO-PSL zostały sprzedane lub ich kompetencje ograniczano. – To było nic innego jak dzika prywatyzacja – ocenił.

– W tym świetle nie dziwią mnie określenia typu „nasz człowiek w Warszawie” (tak o Donaldzie Tusu pisała rosyjska prasa – przyp. red.), odtajnione notatki, które teraz trafiają na światło dzienne. Teraz ci sami kłamią społeczeństwu, mówiąc że my pozbywamy się polskiego majątku – przekonywał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej