RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rusza 75. festiwal w Cannes. Wśród filmów „Mariupolis 2”

Nagrodę za całokształt twórczości odbierze Forrest Whitaker (fot. Kiran Ridley/Getty Images)
Nagrodę za całokształt twórczości odbierze Forrest Whitaker (fot. Kiran Ridley/Getty Images)

W dniach 17-25 maja odbędzie się Festiwal w Cannes. W tym roku z pełnym przytupem powracają gwiazdy z Hollywood. Tom Cruise pojawi się po ponad 30 latach, by promować „Top Gun. Maverick”. W programie znajdzie się też film „Mariupolis 2” litewskiego reżysera Mantasa Kvedaraviciusa, który został zabity w Mariupolu przez wojska rosyjskie.

Johnny Depp w „Piratach z Karaibów”? Producent odpowiada

Jednym z nieoczekiwanych skutków trwającego od 11 kwietnia procesu między Johnnym Deppem a Amber Heard jest reaktywacja petycji o przywrócenie...

zobacz więcej

Festiwal rusza w swoich tradycyjnych majowych ramach. 2 lata wcześniej został odwołany z powodu pandemii Covid, a rok później przeniesiony na lipiec i poddany ostrym rygorom pandemicznym.

W tym roku z pełnym przytupem powracają do festiwalu gwiazdy z Hollywood. Tom Cruise po ponad 30 latach pojawi się, by promować „Top Gun. Maverick”. Reżyser słynnego „Moulin Rouge”, Buz Luhrmann pokaże biografię króla rocka pt. „Elvis”. Nagrodę za całokształt twórczości otrzyma Forest Whitaker znany ze swojej oscarowej roli dyktatora Ugandy w filmie „Ostatni król Szkocji”. Znany amerykański reżyser David Cronenberg powróci na festiwal ze swoim nowym filmem „Crimes of the future” w gwiazdorskiej obsadzie w składzie: Viggo Mortensen, Kristen Stewart i Lea Seydoux.

Obecność swoją zaznaczą także twórcy z Azji: Park Chan Wook i Hirokazu Kore-eda oraz znany ze „Squid Game” aktor Lee Jung-jae z nowym filmem „Hunt”.

Festiwal rozpocznie się pokazem filmu „Final Cut” francuskiego reżysera Michela Hazanaviciusa. Oryginalny tytuł filmu – „Z, like Z” – został zmieniony z powodu słynnej litery Z, używanej przez zwolenników wojny Rosji z Ukrainą.

Organizatorzy festiwalu wykluczyli udział rosyjskich twórców z programu, ale wyświetlony zostanie film „Żona Czajkowskiego” Kiryła Serebrennikowa, znanego krytyka wojny na Ukrainie.

W programie znajdzie się też film „Mariupolis 2” litewskiego reżysera Mantasa Kvedaraviciusa, który został zabity w Mariupolu przez wojska rosyjskie. Film zostanie zaprezentowany przez jego narzeczoną, która pomogła w przechowaniu, wywiezieniu i dokończeniu projektu. Innym ukraińskim akcentem będą „Wizje motyla”. Jest to historia młodej Ukrainki, która powraca do ojczyzny po wymianie jeńców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej