RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Zgwałcili kobietę w ciąży, a potem nawet 83-letnią staruszkę”

Renegaci urządzili piekło mieszkańcom zajętych terenów Ukrainy (fot. Youtube/Ukrainian Witness; Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Renegaci urządzili piekło mieszkańcom zajętych terenów Ukrainy (fot. Youtube/Ukrainian Witness; Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Żołnierze z tzw. republik ludowych – donieckiej i ługańskiej, kontrolowanych przez Moskwę, dopuszczali się gwałtów i rabunków podczas okupacji miejscowości w obwodzie chersońskim, znajdujących się obecnie pod kontrolą Ukrainy – poinformowano na kanale projektu „Ukraiński świadek” na YouTube.

„Wrzucałem cywilów do okopów i strzelałem w głowy. Błagali, płakali, ale i tak do nich strzelałem”

Ja tutaj strzelam do cywilów. Mogę wziąć człowieka i bam mu w głowę z kałasznikowa, czy karabinu maszynowego – mówił żonie 27-letni rosyjski...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

„Wojskowi z Doniecka i Ługańska przyszli do nas w połowie marca i opuścili wieś dwa tygodnie później. Nagle się pojawili i nagle zniknęli. (...) Kazali nam oddawać dolary, złoto, diamenty. Splądrowali lokalny sklepik, wypili całe mleko, które mieliśmy. (...) Ciągle ukrywaliśmy się w piwnicy, bo każdego dnia ostrzeliwali wioskę” – opowiadali rozmówcy z miejscowości Kamjanka, Swobodne i Krasniwka w północnej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

W odcinku „Ukraińskiego świadka” przytoczono też doniesienia o zbrodniach wojennych w okupowanych miejscowościach Chersońszczyzny. „Najeźdźcy nie wypuszczali nikogo z wioski, mówiąc, że możemy zdradzić Ukraińcom ich pozycje. Przed inwazją mieszkało tu około 60 osób, teraz zostało 20. (...) Zgwałcili kobietę w ciąży, a potem nawet 83-letnią staruszkę. (...) Mężczyznom kazali uklęknąć, rozebrali ich i sprawdzali tatuaże (w poszukiwaniu nacjonalistycznej symboliki – PAP)” – relacjonowali mieszkańcy, którzy przeżyli inwazję wojsk „republik ludowych”.

Projekt medialny „Ukraiński świadek” został zainicjowany na początku marca przez organizację pozarządową Wróć Żywym w celu dokumentowania przebiegu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Oprócz kanału w serwisie YouTube, uruchomiono również strony projektu na Facebooku, Instagramie i Telegramie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej