RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Broń z Polski robi furorę. Fenomen systemów Piorun i Warmate

Polskie uzbrojenie robi furorę na Ukrainie (fot. PAP/Piotr Polak; www.wbgroup.pl)
Polskie uzbrojenie robi furorę na Ukrainie (fot. PAP/Piotr Polak; www.wbgroup.pl)

„Polska bez najmniejszych wątpliwości należy do najlepszych przyjaciół i sojuszników Ukrainy. Wsparcie waszego kraju jest czymś wyjątkowym, a Pioruny i Warmate sukcesywnie niszczą wroga” – napisał w poniedziałek na Twitterze szef MON Ukrainy Ołeksij Reznikow. Na czym polega fenomen wymienionych typów broni?

Wielki sukces polskich Piorunów na Ukrainie. „Zapytania ze wszystkich stron świata”

Ukraińcy zestrzelili nowoczesny rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 przy pomocy polskiego Pioruna. To kolejny sukces przenośnego przeciwlotniczego...

zobacz więcej

W poniedziałek szef ukraińskiego MON spotkał się z szefem KPRM Michałem Dworczykiem oraz ambasadorem Polski w Kijowie Bartoszem Cichockim. We wpisie na Twitterze Reznikow podziękował za polskie wsparcie, a szczególnie docenił dwa rodzaje uzbrojenia, które trafiły do Kijowa z Warszawy.

Czym jest system Piorun?


PPZR PIORUN przeznaczony jest do zwalczania śmigłowców, samolotów, bezzałogowych statków powietrznych i rakiet skrzydlatych. Rakieta dysponuje zapalnikiem wyposażonym w czujnik zbliżeniowy, pozwalającym razić cel w przypadku jego bliskiego minięcia.

W nowej wersji uzbrojenia zastosowano także dodatkowy celownik dzienny oraz termowizyjny. Zestaw posiada nowy mechanizm startowy pozwalający na m. in. wybór: trybu pościg-spotkanie, rodzaju celu, warunków pogodowych, realizuje zapytanie swój-obcy, komunikuje się z celownikami optycznym i termowizyjnym, posiada możliwości zastosowania klucza autoryzacji.

Przy użyciu polskiego Pioruna Ukraińcy zestrzelili m.in. nowoczesny rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52.

Producent Piorunów, firma Mesko to spółka wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „W 2021 r. jej przychody wyniosły ponad 800 mln zł. Kontrakt na zakup Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Piorun w grudniu 2016 r. podpisał jako minister obrony Antoni Macierewicz” – przypominał dziennik.pl.

Polska amunicja krążąca hitem. Może trafić do kolejnego kraju

Grupa WB, która zaopatruje polskie wojsko w amunicję krążącą, jest zainteresowana dostawami dla armii australijskiej. Podpisała właśnie z tamtejszą...

zobacz więcej

Prezes Mesko Elżbieta Śreniawska powiedziała, że firma  dostaje „obecnie zapytania ze wszystkich stron świata”. Na zamówienie systemu zdecydowały się m.in. Stany Zjednoczone.

Po tym, gdy 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, Polska przekazała nieujawnioną liczbę zestawów Piorun, jako broń defensywną dla wojsk ukraińskich. Rakiety Piorun trafią też do armii USA – produkująca broń i amunicję skarżyska firma Mesko w lutym zakończyła negocjacje z Departamentem Obrony USA na zakup kilkuset zestawów tych rakiet.

Czym jest system Warmate?


Ukraińcy chwalą też Warmate’y. To supernowoczesny system amunicji krążącej – połączenie bezzałogowego statku powietrznego z precyzyjna amunicją. Jest przeznaczony dla jednostek sił specjalnych i oddziałów lekkiej piechoty; łączy funkcje rozpoznania i zdolności niszczenia celów na szczeblu drużyny, plutonu i kompanii.

Warmate może przenosić głowicę kumulacyjną, odłamkowo-burzącą i treningową. Producent oferuje też głowicę termobaryczną i rozpoznawczą.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej