RAPORT

Wojna na Ukrainie

Małe reaktory jądrowe SMR w Polsce. Obajtek o odnawialnych źródłach energii

Prezes Orlenu Daniel Obajtek (fot. PAP/Adam Warżawa)
Prezes Orlenu Daniel Obajtek (fot. PAP/Adam Warżawa)

„Inwestujemy w małe reaktory jądrowe SMR, bo to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i dobre uzupełnienie naszych inwestycji w OZE” – przekazał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Media: W 2035 r. Niemcy chcą korzystać już tylko z OZE

Aby uniezależnić się od rosyjskich dostaw energii, do 2035 r. Niemcy chcą całkowicie przestawić produkcję energii elektrycznej na odnawialne źródła...

zobacz więcej

Prezes Orlenu poinformował w poniedziałek na Twitterze, że spotkał się z szefem GE Hitachi Nuclear Energy Jayem Wilemanem. „Rozmawialiśmy o tym, jak zoptymalizować proces wdrażania tej technologii (SMR – przyp.red.)” – dodał.

Obajtek ocenił, że inwestycja w małe reaktory jądrowe SMR to szansa na trwałe zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i dobre uzupełnienie Orlenowskich inwestycji w odnawialne źródła energii.

W grudniu 2021 r. PKN Orlen i Synthos Green Energy – spółka córka koncernu Synthos – spółka współpracująca w ramach partnerstwa strategicznego z GE Hitachi Nuclear Energy, podpisały umowę inwestycyjną, mającą na celu powołanie podmiotu celowego joint venture do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikroreaktorów atomowych. Zgodnie z umową PKN Orlen i Synthos Green Energy będą miały po 50 proc. udziałów w spółce i tyle samo głosów na Zgromadzeniu Wspólników, co oznacza wspólną i równoprawną kontrolę nad przedsięwzięciem.

PKN Orlen to największa polska firma, działająca w sektorze rafineryjnym, petrochemicznym i energetycznym. Największym pojedynczym udziałowcem jest Skarb Państwa, który ma 27,52 proc. akcji. Kapitalizacja to obecnie ok. 32 mld zł. PKN Orlen ma sześć rafinerii – w Polsce, Czechach i na Litwie; rocznie przerabia 29,5 mln ton ropy naftowej. Ma też największą liczbę stacji paliw w Polsce; posiada je także na kilku innych rynkach w Europie - m.in. w Czechach i na Słowacji. Na swojej stronie podaje, że obsługuje ponad 15 mln klientów stacji paliw w regionie. Ponadto, koncern sprzedaje 40 produktów petrochemicznych do ponad 60 krajów. W ostatnich latach koncern przejął już kontrolowaną przez państwo energetyczną spółkę Energa, jest w trakcie przejmowania także kontrolowanego przez państwo Lotosu. W trzecim kwartale br. spółka chce zakończyć fuzję z PGNiG.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej