RAPORT

Wojna na Ukrainie

Macron przyjął dymisję premiera Castexa. Wg mediów ma go zastąpić kobieta

Jean Castex i jego rząd podali się do dymisji (fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL)
Jean Castex i jego rząd podali się do dymisji (fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL)

Pałac Elizejski poinformował, że prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął dymisję premiera Jeana Castexa i jego rządu. Nominacja następcy ma nastąpić w ciągu najbliższych godzin. Według mediów Macron chce, aby nowym szefem rządu była kobieta. Faworytką jest pełniąca obecnie funkcję ministra pracy Elisabeth Borne.

„Powstrzymać chęć odwetu”. Macron apeluje, by „nie poniżać” Rosji

Prezydent Francji Emmanuel Macron w Parlamencie Europejskim zadeklarował wsparcie dla narodu ukraińskiego. – W przyszłości będziemy jednak musieli...

zobacz więcej

Zmiana ekipy rządzącej była zapowiadana przez Emmanuela Macrona podczas kampanii prezydenckiej. Pałac Elizejski poinformował, że premier Jean Castex złożył dziś na ręce prezydenta Emmanuela Macrona rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji. Wieczorem Castex ma przekazać władzę swojemu następcy.

Jean Castex stał na czele francuskiego rządu od lipca 2020 roku. Polityk zajmował się przede wszystkim zarządzaniem kryzysem sanitarnym związanym z pandemią koronawirusa. Podczas jego rządów rozpoczęto krajową kampanię szczepień przeciwko Covid-19 i wprowadzono system paszportów szczepionkowych.

Faworytką do objęcia teki premiera jest pełniąca obecnie funkcję ministra pracy Elisabeth Borne. Francuskie media informują, że szef państwa chce, aby na czele nowego rządu stanęła kobieta. Byłby to drugi taki przypadek w powojennej historii Francji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej