RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zaginął 88-latek. Pies tropiący pokonał blisko 2 kilometry

Policyjne psy tresowane są w kilku kierunkach (fot. Policja)
Policyjne psy tresowane są w kilku kierunkach (fot. Policja)

Policyjny pies tropiący Nadit wraz ze swoim przewodnikiem odnalazł 88-letniego mieszkańca Radomia, którego zaginięcie zgłosiła żona. Senior cały i zdrowy wrócił do domu – poinformował w poniedziałek st. sierż. Kamil Warda z radomskiej policji.

Pies saper odznaczony przez prezydenta Zełenskiego

Wołodymyr Zełenski przyznał odznaczenie za ofiarną służbę psu-saperowi, który wraz ze swoim opiekunem uczestniczy w rozminowywaniu w obwodzie...

zobacz więcej

W niedzielę po południu dyżurny policji w Radomiu otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 88-letniego mężczyzny. – Z informacji przekazanych przez żonę zaginionego wynikało, że wyszedł z domu przed południem i do niego nie wrócił. Nie zabrał też ze sobą telefonu – przekazał policjant.

Nadit został bohaterem


Ze względu na stan zdrowia i wiek zaginionego, mundurowi od razu rozpoczęli poszukiwania. Zaangażowano w nie także psa tropiącego. „Nadit, po zapoznaniu się z zapachem z odzieży przekazanej przez żonę zaginionego, natychmiast podjął trop. Zaprowadził swojego przewodnika do miejsca, w którym przebywał mężczyzna, pokonując blisko 2 kilometry” – zaznaczył st. sierż. Warda.

Odnaleziony 88-latek był zdezorientowany, ale nie potrzebował pomocy medycznej. Dzięki policjantom wrócił do swojego domu.

Zobacz także: Pod prąd drogą ekspresową. „Bo się zamyślił” [WIDEO]

Policyjny pies Laner odnalazł zaginioną dziewczynkę

Zaginioną w okolicach Prażmowa nastolatkę po kilkunastu minutach odnalazł policyjny pies Laner. Dziewczynce nic się nie stało, a czworonożny...

zobacz więcej

To nie jedyny w ostatnim czasie przypadek, kiedy policyjny pies z garnizonu mazowieckiego pomaga w odnalezieniu zaginionych. Tak było m.in. pod koniec ub. roku, kiedy pies tropiący Nawoja wraz z przewodnikiem odnaleźli w lesie wychłodzonego 58-latka z pow. siedleckiego. Gdyby nie czworonożny funkcjonariusz, dotarcie do mężczyzny zajęłoby o wiele więcej czasu. W takich sytuacjach policyjne czworonogi okazują są niezastąpione.

W jakich kierunkach są tresowane psy?


Policyjne psy tresowane są w kilku kierunkach. Jedne specjalizują się w tropieniu śladów ludzkich – pomagają nie tylko przy szukaniu osób zaginionych, ale także przestępców. Wspierają także funkcjonariuszy przy patrolach, konwojach czy zabezpieczaniu imprez masowych, np. meczów. Osobną grupę stanowią psy służące do wyszukiwania zapachu materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Inne czworonogi potrafią wyczuć obecność narkotyków. Są także psy do wyszukiwania zwłok ludzkich na lądzie lub w wodzie. Z kolei psy bojowe wspierają jednostki kontrterrorystyczne. W garnizonie mazowieckim policji służy obecnie prawie 40 czworonogów. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej