RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraina wylicza, ile UE płaci codziennie Rosji za ropę i gaz

Pieniądze za gaz i ropę służą do finansowania rosyjskiej machiny wojennej (fot. Shutterstock)
Pieniądze za gaz i ropę służą do finansowania rosyjskiej machiny wojennej (fot. Shutterstock)

Kraje Unii Europejskiej płacą Rosji codziennie miliony euro za ropę naftową i gaz; ze środków tych finansowana jest następnie agresja na Ukrainę – powiedział w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Rosjanie załamani. Poddało się około 100 czołgistów

Ukraińskie media poinformowały, że w ciągu 20 dni pierwszego miesiąca inwazji poddało się około 100 rosyjskich czołgistów. Ukraiński wywiad zdobył...

zobacz więcej

– Chciałbym przypomnieć, że codziennie europejskie kraje płacą miliony euro Rosji za gaz i ropę naftową. I to właśnie te pieniądze służą do finansowania rosyjskiej machiny wojennej: jej agresji i zbrodni. (...) To nie tak powinno działać. Nałożenie sankcji na rosyjski gaz i ropę naftową służy najlepiej pojętym interesom Europy, a nie tylko Ukrainy – powiedział Kułeba przed spotkaniem z unijnymi ministrami spraw zagranicznych.

Kułeba poinformował, że będzie także rozmawiał z szefami dyplomacji państw UE o przyznaniu jego krajowi statusu kandydata do Wspólnoty.

– Uważamy, że teraz jest na to czas. Będziemy pracować ze wszystkimi krajami Unii Europejskiej i również z Komisją, by osiągnąć pozytywny wynik i w dłuższej perspektywie uczynić Europę silniejszą, bezpieczniejszą i zamożniejszą – zadeklarował ukraiński polityk.

Z przedstawicielami Komisji Europejskiej Kułeba ma rozmawiać o blokadzie portów i grożącym w związku z tym kryzysem żywnościowym na świecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej