RAPORT

Wojna na Ukrainie

Orban: Nie zablokujemy 6. pakietu sankcji przeciw Rosji, jeżeli...

Premier Węgier nie wierzy w skuteczność unijnych sankcji wobec Rosji  (fot. PAP/EPA/Szilard Koszticsak)
Premier Węgier nie wierzy w skuteczność unijnych sankcji wobec Rosji (fot. PAP/EPA/Szilard Koszticsak)

Węgry nie zablokują sankcji unijnych wobec Rosji, jeśli nie zagrożą one ich bezpieczeństwu energetycznemu – oświadczył Viktor Orban, który w poniedziałek po raz kolejny został zaprzysiężony na premiera Węgier. Jednocześnie stwierdził, że nie pamięta unijnych sankcji, które byłyby skuteczne.

Orban o sankcjach wobec Rosji: Bomba atomowa na naszą gospodarkę

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowych sankcji wobec Rosji, w tym całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy, jest jak bomba atomowa...

zobacz więcej

– Węgry dla dobra jedności europejskiej nie zablokują sankcji, o ile nie przekroczą one węgierskiej czerwonej linii samoobrony gospodarczej, czyli nie zagrożą bezpieczeństwu energetycznemu Węgier – oznajmił w parlamencie.

Premier ocenił, że Europa nie ma obecnie żadnych narzędzi, by powstrzymać wojnę w Ukrainie. Według niego przywódcy unijni są przekonani, że można Rosję ukorzyć poprzez sankcje, on sam jednak nie pamięta unijnych ograniczeń, które byłyby skuteczne.

Szynkowski vel Sęk z misją specjalną na Węgrzech. Wyjawił, o co spytał rozmówców

Przekonywanie Węgier do konieczności nałożenia na Rosję jak najdalej idących sankcji było we wtorek celem wizyty w Budapeszcie wiceministra spraw...

zobacz więcej

Zdaniem Orbana UE nadużywa władzy


Viktor Orban uważa, że wojna na Ukrainie będzie jeszcze trwać długo i łączyć się ze stałym zagrożeniem bezpieczeństwa. W jego opinii UE czeka „epoka recesji”, związana z rosnącymi cenami energii oraz inflacją w wyniku wojny.

Zapowiedział, że rząd podejmie we współpracy z Węgierskim Bankiem Narodowym kroki, by ograniczyć inflację. – Zastosujemy ostrożne, ale zdecydowane środki, by uregulować ceny – oznajmił.

Orban oświadczył też, że choć UE „dzień po dniu nadużywa władzy”, to widzi on przyszłość Węgier w ciągu następnej dekady w Unii Europejskiej, ale będzie szukać sojuszników, aby doprowadzić do odnowy UE. Jak podkreślił, Węgry nie dlatego należą do UE, że „jest taka, jaka jest, tylko dlatego, jaka mogłaby być”.

Orban został w poniedziałek wybrany przez parlamentarzystów na premiera 133 głosami za przy 27 przeciwnych po miażdżącym zwycięstwie jego partii Fidesz w kwietniowych wyborach parlamentarnych. Stanowisko szefa rządu będzie pełnić już po raz piąty: wcześniej został wybrany na premiera w 1998, a potem w 2010, 2014 i 2018 r.

Rzecznik rządu Węgier: Sprzeciwiamy się wszelkim sankcjom na rosyjski gaz i ropę

Węgry nadal sprzeciwiają się jakimkolwiek sankcjom na import rosyjskiego gazu i ropy – przekazał rzecznik rządu Zoltan Kovacs.

zobacz więcej

Węgry odrzuciły dotąd wszystkie pakiety sankcji


Węgry, które dotąd przegłosowały wszystkie pakiety sankcji przeciw Rosji, sprzeciwiają się przyjęciu 6. pakietu w proponowanej przez Komisję Europejską postaci, twierdząc, że stanowiłby on „bombę atomową zrzuconą na węgierską gospodarkę”.

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto podkreślał, że przyjęcie propozycji KE oznaczałoby dla Węgier konieczność wydania 500-550 milionów euro na zakłady przetwórstwa ropy i kolejnych 200 milionów na zwiększenie przepustowości rurociągu z Chorwacji na Węgry. Wskazał ponadto, że poza tym sankcje oznaczałyby wzrost cen ropy i gazu na Węgrzech o 55-60 proc., co odbiłoby się także na wszystkich innych cenach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej